​Forcat e mbrojtjes së Zelandës së Re do të stërvitin ushtarët ukrainas në Britani

Bota

​Forcat e mbrojtjes së Zelandës së Re do të stërvitin ushtarët ukrainas në Britani

Më: 23 maj 2022 Në ora: 21:56
Foto ilustrim

Zelanda e Re do të dërgojë një numër të vogël trupash nga forcat e saj mbrojtëse në Britaninë e Madhe për të trajnuar ushtarët ukrainas në përdorimin e armëve të artilerisë në terren, njoftoi qeveria të hënën.

Kryeministrja Jacinda Ardern tha se 30 personel do të vendosen në Britaninë e Madhe deri në fund të korrikut për të trajnuar forcat ukrainase në përdorimin e armëve L119 105 milimetra.

Rreth 230 ushtarë ukrainas do të trajnohen në grupe prej 30 vetash, ku çdo ekuipazhi do të marrë rreth një javë për të qenë plotësisht kompetent në përdorimin e armëve.

“Përgjigja jonë nuk ka përfshirë vetëm dënimin e Rusisë, por mbështetjen praktike për Ukrainën”, tha Ardern.

Në terren në Ukrainë, forcat së shpejti do të marrin një ngarkesë me armë artilerie nga Britania e Madhe – megjithëse nuk është ende e qartë se sa.

Britania e Madhe është mes një numri aleatësh që do të sigurojë armët, shkruan BBC.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat