Forcat ruse dhe ukrainase ka të ngjarë të dezertohen, thotë inteligjenca e Mbretërisë së Bashkuar

Bota

Forcat ruse dhe ukrainase ka të ngjarë të dezertohen, thotë inteligjenca e Mbretërisë së Bashkuar

Më: 19 qershor 2022 Në ora: 11:43
Ushtarë

Njësitë ukrainase dhe ruse që po luftojnë në Donbas, ka të ngjarë të vuajnë dezertime në javët e ardhshme, raporton Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në bazë të informacionit nga shërbimet e inteligjencës britanike, duke shtuar se gjendja morale ruse “ka shumë të ngjarë të mbetet veçanërisht e trazuar”.

“Raste të njësive të tëra ruse që refuzojnë urdhrat dhe përleshjet e armatosura midis oficerëve dhe trupave të tyre vazhdojnë të ndodhin.

Autoritetet ruse ka të ngjarë të luftojnë për të ushtruar presion ligjor ndaj kundërshtarëve ushtarakë, të penguar nga statusi zyrtar i pushtimit si një “operacion ushtarak special” dhe jo si një luftë”, thuhet në një deklaratë.

Ministria tha gjithashtu se të dyja palët kanë vazhduar të kryejnë bombardime të rënda artilerie në akset në veri, lindje dhe jug të xhepit të Sieverodonetsk, por me pak ndryshime në vijën e frontit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat