Alarmon komandanti ukrainas: 80% e njësitit janë të paaftë për luftë, shkak lëndimet dhe vdekjet

Bota

Alarmon komandanti ukrainas: 80% e njësitit janë të paaftë për luftë, shkak lëndimet dhe vdekjet

Nga: A.M Më: 26 qershor 2022 Në ora: 06:19
Foto ilustrim

Një komandant i një njësie elitare të marinsave ukrainas ka thënë për Sky News se shumica e trupave të tij më të trajnuara janë plagosur ose vrarë, përcjell "Bota sot".

Duke folur pranë vijës së frontit, në jug të qytetit të Severodonetsk, komandanti i kompanisë Oleksandr tha se një bërthamë e ushtarëve me përvojë që kishin luftuar së bashku që nga viti 2018 janë humbur.

"Njësiti im ishte 100% i përbërë nga ushtarë profesionistë që kanë shumë përvojë. Tani, 80% janë të paaftë për shkak të lëndimeve të rënda ose vdekjes," thotë ai.

Në komentet që do të alarmojnë ata që mbështesin Ukrainën në luftën e saj katërmujore me Rusinë, ai thotë se nuk e di se sa kohë njësia e tij mund të përballojë humbje të tilla.

"Unë as nuk di si t'i përgjigjem kësaj pyetjeje," thotë Oleksandr.

"Është e vështirë. Është e vështirë, por ne nuk kemi zgjidhje."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat