“Paqe e shqetësuar”

Bota

“Paqe e shqetësuar”

Nga: M.H. Më: 28 qershor 2022 Në ora: 06:12
Liz Truss

Sekretarja e Jashtme Liz Truss ka paralajmëruar kundër një “paqeje të pakëndshme” në Ukrainë që do të përfshinte vendin që të heqë dorë nga çdo tokë që i ka humbur Rusisë që nga viti 2014.

Në një intervistë me Die Welt, La Repubblica dhe El Pais, zonja Truss i bëri thirrje Perëndimit që të sigurojë "të gjitha pajisjet", trajnimin dhe "të gjithë mbështetjen që mundemi" për Kievin, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

"Pasojat e mosmbizotërimit të Ukrainës janë shumë të rënda për pjesën tjetër të Evropës," tha ajo.

"Ajo që ne nuk mund të kemi është një paqe e pakëndshme, ku Rusia është ende e pranishme në Ukrainë; kjo nuk do të funksionojë."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat