Macron: Vendimi i Trump për Jerusalemin, i papërshtatshëm - Bota Sot
Macron: Vendimi i Trump për Jerusalemin, i papërshtatshëm

Bota

E martë, 20 nëntor 2018

Macron: Vendimi i Trump për Jerusalemin, i papërshtatshëm

Më: 6 dhjetor 2017 Në ora: 21:55
Presidenti francez, Emmanuel Macron

Presidenti francez, Emmanuel Macron e cilësoi të papërshtatshëm vendimin e presidentit amerikan, Donald Trump, rreth njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit dhe bëri thirrje për të shmangur me çdo kusht aktet e dhunës.

Gjatë një konference shtypi në Algjer, ai theksoi angazhimin e Francës dhe Evropës për zgjidhjen me dy shtete, Izraeli dhe Palestina, që bashkëjetojnë krah për krah në paqe dhe siguri në kufijtë e pranuar ndërkombëtarisht me Jerusalemin si kryeqytet i dy shteteve.

”Në këtë moment bëj thirrje për qetësi, për zbutje të situatës dhe përgjegjshmëri nga të gjithë”, shtoi ai.

“Duhet të parandalojmë me çdo kusht dhunën dhe të mbështesim dialogun. Franca është e gatshme me partnerët e saj, për të ndërmarrë çdo iniciativë të dobishme në këtë drejtim”, ritheksoi presidenti.

Emmanuel Macron po zhvillon sot vizitën e parë zyrtare në Algjeri.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test