Marigona shqiptare në Norvegji - Bota Sot
Marigona shqiptare në Norvegji

Diaspora

Marigona shqiptare në Norvegji

Nga: Ibrahim Hajdarmataj Më: 1 nëntor 2019 Në ora: 22:36
Kopertina e librit

Te shkruash per shkrimtarin Viron Kona, i cili eshte autor i 57 librave dhe i 7 Çmimeve Kombetare dhe Nderkombetare, i perkthyer ne disa gjuhe te shteteve europiane, duhet jo vetem durim por edhe pergjegjesi per cfare shkruan. Une kam botuar 1 liber per Vironin rreth 360 faqe per krimtarine e tij letrare dhe cfare kane shkruar mbi 60 krijues ,kmente letrare ne librin e titulluar: “Blerimi i nje fushe me krijime te bukura “, ne forme monografi letrare ,para 9 vjeteve .

Gjate kesaj periudhe 9 vjecare jane dyfishuar autoret krtik per librat e Vironit ,ku po punoj per librin e dyte ,ku i kalon 600 faqe kritik letrare .

Une po ndalem tek libri I fundit i Vironit qe titullohet: “ Marigona SHqiptare ne Norvegji “, qe i dedikohet Emine S.Hotit nga fshati Qikatov i Drenices te Kosoves ,e cila prej vitesh eshte me banim ne Norvegji .

Nuk po ndalem te redaktori i librit Kadri Tarelli , i cili ka bere nje pune te kujdesshme dhe as te recezentve Dr Bajram Mejdaj dhe Bashkim Saliasi , te cilet me mjafte frymezim kane ngritur larte vlerat artistike dhe morale ne kete liber .

Ne radhe te pare me lind ideja te pyes , pse behet nje liber per nje njeri ?

Menjeher me vjen pergjigja ,sepse per kete duhet te kesh 2-3 gjera te vecanta . “Marigona Shqiptare ne Norvegji “ ,sic titullohet libri monografik letrar eshte per Emine S.Hoti nga fshati Qikatov I Drenices se Kosoves ,nene shembullore me 4 femije ,arriti ne Norvegji ne nje kohe te shkurter , me vullnetin e saje , me punen e saje ,me sakrificat e saje te fitoj statusin e edukatores se kopeshtit dhe me vone te arsimtares ne shkolle . Vecori e kesaj shqiptare heroine , bamirese ,e guximeshme , bujare dhe fisnike e cila naten pas pune ,me makinen e saje te qepjes ,priste ,qepte dhe qendiste veshje karakteristike te Shqiperise se Veriut si pshtjellak ,zapreg ,dimi ,jelek e der flamuj Kombetar Kuq e Zi me shqiponjen dy krenare .Te gjitha keto qe i bente ,me djersen e ballit te saje me leket e saj ,duke sakrifikuar me dhjetra nete pa gjum ,mbi makinen e saje qepse ,e cila shendrohej ne nje “ Fabrike te Vogel “ , te prodhuara veshje kombetare . Te gjitha keto punime i falte , i dhuronte si ne Maqedonin e Veriut ,ne Mal te Zi , Itali ,Suedi ,Kosove e deri ne krahinen e saj te Drenices per Shqiptaret e shqata Shqiptare , cka e kthen ate ne nje bamirese fisnike .Kjo eshte e vecanta e kesaj gruaje heroike,e kesaj gruaje qe mund ta quajm se rilindi nje Nen Tereza e dyte .

Duke i dhuruar falas ,ajo po perhaps Shqiptarizmin dhe Atdhetarizmin ne Mergate . Keshtu mbyllet pjesa e pare e librit .

Nje e vecante e kesaj femre te hekurt eshte se gjate kohes qe qepte naten dhe qendiste , mendimet qe i vinin ne koke , ajo i hidhte ne leter dhe shkrimet keshtu me vone merrmin formen e librave te saje ne proze e poezi ,e cila eshte prezantur para lexuesve me 8 libra te botuara :

Jete ferri-roman

Pyesni zemren –poezi

Feniks –poezi

Sinfoni te jetes –poezi

Shqetesime mergimtaresh –ese

Poezi per nenen

Kenget e vendit time

Hije –poezi

Keshtu pjesa e dyte e kesaj monografie letrare shpaloset me shenime kritike ,per krimtarine e shkrimtares stilistes dhe atdhetares te mirenjohur shqiptareo –norvegjeze , per Emine S .Hotin nga kritiket :

Hysen Ibrahimi,Sokol Demaku ,Hamit Kunguri ,Sejdo Harka ,Kadri Tarelli ,Bashkim Saliasi ,Viron dhe Liljana Kona ,Arjeta Zogaj ,kushtuar librave te saje ne kete pervjetor te 60 . Ne fakt duhet “ Kritikuar “shkrimtarin e mirenjohur Viron Konen se per “Marigonen Shqiptare ne Norvegji “ ,per Emine S.Hotit e Drenices se Kosoves jane pak 455 faqe te kesaj monografie letrare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat