Në Detroit vdiq në moshën 92 vjeçare intelektuali i shquar në diasporë Genc Korça - Kortosha

Diaspora

Në Detroit vdiq në moshën 92 vjeçare intelektuali i shquar në diasporë Genc Korça - Kortosha

Nga: Beqir SINA - New York Më: 22 shkurt 2016 Në ora: 16:08

ROCHESTER DETROIT : Më 18 Shkurt 2016 vdiq në Michigan bashkatdhetari i ynë, intelektuali i shquem Genc Kortsha*, në moshën 92 vjeçare, njofton dega e Vatrës në Detroit.

Në njoftim thuhet se sot, ditën e hanë me 22 shkurt, prej orës 3:00 PM deri në 9:00 PM, trupi i të ndjerit do të pushojë në shtëpinë mortore: Potere-Modetz Funeral Home, 339 Walnut Boulevard, në Rochester të Michiganit.

Kurse nesër, të martën më 23 shkurt, n’orën 10:00 (AM), paradite mbahet mesha e përshpirtjes në kishën St. Andrew Catholic Church, (1400 Inglewood, Rochester, MI 48307), prej ku arkivoli me trupin e tij do të përciellet në amshim në varrezat qytetare në Guardian Angel Cemetery, 4701 Rochester Road, Oakland Township, MI 48306.

Historia mbresëlënëse e Genc Kortsha, është e dokumentuar në historinë e tij, të përjetshëme, shkruar në librin e tij, “Rrugëtimi i një Njeriu - Njeriut të lirisë: I Arratisur nga prapa Perdes së Hekurt”.

Ai vititete e fundit të jetë së tij, u bë edhe pjesë i librit prestigjoz me shqiptarët e suksesshëm “Albanian American Success Story”, ku përshkrimi mbi të fillon me historinë e Genc Kortsha me babain e tij - një figurë më shumë ndikim në jetën e tij, dhe që në gjurmët ai vazhdoi rrugën e tij, e të cilat ai ndoqi nga afër. Babai i tij ka lindur në Korçë, Shqipëri, por ai ndërtoi një jetë në Shkodër, ku ai themeloi shkollën e parë të lartë publike në vitin 1923. Ai kishte mbaruar shkollën e mesme në Selanik, me një diplomë në turqisht, dhe më pas u regjistrua në Universitetin e Vjenës në Austri duke marrë një diplomë në gjermanisht. Kur Kortsha regjistruar në Universitet, ai kishte nevojë për të përkthyer diplomën e tij në gjermanisht, dhe emrat duhej të transkriptuar në alfabetin latin.

Ndërsa ai kishte luftuar kundër turqve, ai ndryshoi drejtshkrimin e mbiemrit të tij nga Korça në Kortsha për të shmangur duke i dhënë përshtypjen e një titull turk.

Në revistën Kuvendi të Detroitit, ai ka sqaruar lidhur më emrin e të atit të tij se pse i ati, i ndjeri Dr. Djevat Kortsha, emrin e tij e shkruante në atë mënyrë, qe gjatë diktaturës përdorej si armë denigrimi ndaj tij?

Genci thotë se ;”Emri i tij shkruhej “Djevat” dhe jo “Xhevat” sepse, kur gjuha shqipe filloi të shkruhej zyrtarisht me shkronja latine, nuk kishte shkronjë “xh, Xh” por shkruhej “dj, Dj” dhe shqiptohej siç shqiptohet sot “xh” -ja. Kur mbaroi studimet pranë Gjimnazit Zosimea të Janinës, diplomën ia dhanë duke i dhënë mbiemrin “Korça”, meqë e konsideronin nga qyteti i Korçes. Mirëpo, luftëtari i Çetës Themistokli Gërmenjit, nuk e pranonte këtë mbiemër, i cili i jepte atributin e një titulli nderi nga Porta e Lartë dhe, kur u regjistrua në Universitetin e Vjenës, shenoi mbiemrin “Kortsha” që, fonetikisht tingëllonte njëlloj si “Korça”, por ndryshonte kuptimi i mbiemrit. Të njejtën gjë dhe për të njejtën arsye e kanë bërë edhe Mustafa Kruja (në Merlika), Dhimitër Berati (në Beratti) dhe Ali Këlcyra (në Klissura)”.

Kush eshte Genc Kortsha

Marrë nga Revista Kuvendi - editori dhe botuesi i saj Pjetër Jaku shkruan se Genc Kortsha eshte i biri i Xhevat (Djevat) Korçes (Kortshës) 1*, per te cilin shkruam ne krye te keti shkrimi dhe, Mergimi eshte vellai i Gencit. Gencit i kishte qelluar fati , qe bash ne vitin e lindjes, pa e bere akoma vitin, te merrte arratine, nga Shkodra per ne Jugosllavi, pas te atit. Dhe, ishte viti 1924! Ne vitin 1927, familja arratiset nga Beogradi per ne Austri ( Viene), pa i bere tre vjetet, (meqe qeveria jugosllave kish bere marreveshje dhe do t’ia dorezonte te arratisurit politik Zogut). Familja Jetoi afro 10 vjet në Austri e pastaj tri vjete ne Itali, ne Fiume dhe, ne vitin 1939 kthehen ne Atdhe, ku i ati do te vdiste ne burgjet komuniste. Shkollimi i Gencit u be ne tri gjuhe: ne gjermanisht, per kohen qe qendroi ne Austri, ne italisht gjate qendrimit ne Itali, dhe ne gjuhen anglisht ketu ne Amerike, ku beri universitetin. Mjeksia kishte qene pasioni i tij, qe nuk arriti te diplomoi, se u burgos me 17 nentor 1944 dhe, komunistet, nuk e lejuan t’i vazhdonte studimet universitare . Beri 13 muaj burg ne Tirane. Për fatin e tij të mirë, në burg u njoh me ajken e Shqiperise. P.sh. beri 42 dite izolim ne nje dhome me Pater Anton Harapin. Pasi u lirua nga burgu, i takoi te punonte disa vite si ndihmes mjek ne Tirane dhe ne Dukagjin te Shkodres. E transferuan ne Shkoder, ku punoi si inspektor sanitar i qytetit dhe i rrethit. Beri nje vit’e ca ne pune te detyruar nga ku iu dha mundesia te arratisej.

Historia mbresëlënëse e Genc Kortsha, i cili dokumentuar historinë e tij të përjetshëm në librin e tij, Journey One njeriut të lirisë: Shpëtuar nga prapa Perdes së Hekurt.

Historia e Genc Kortsha fillon me babain e-SISH figura më me ndikim në jetën e tij, dhe një gjurmët e të cilit ai ndoqi nga afër. Babai i tij ka lindur në Korçë, Shqipëri, por ai ndërtoi një jetë në Shkodër, ku ai themeloi shkollën e parë të lartë publik në vitin 1923. Ai kishte mbaruar shkollën e mesme në Selanik, me një diplomë në turke, dhe më pas u regjistrua në Universitetin e Vjenës në Austria. Kur plaku Kortsha regjistruar në Universitet, ai kishte nevojë për të përkthyer diplomën e tij në gjermanisht, dhe emrat duhej të transkriptuar në alfabetin latin. Ndërsa ai kishte luftuar kundër turqve, ai ndryshoi drejtshkrimin e mbiemrit të tij nga Korça në Kortsha për të shmangur duke i dhënë përshtypjen e një titull turk.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat