Kryen mbi 70 vjedhje, banda shqiptare përfshirë dhe gra dënohen në Francë

Diaspora

Kryen mbi 70 vjedhje, banda shqiptare përfshirë dhe gra dënohen në Francë

Më: 10 maj 2024 Në ora: 20:18
Ilustrim

Katër shqiptarë kanë dalë përpara gjykatës së Brestit në Francë nën akuzën e vjedhjes. Në seancë janë shfaqur tre të pandehur, të gjithë me kombësi shqiptare. Konkretisht një burrë 28 vjeç, motra e tij 35 vjeç dhe shoqëruesja e kësaj të fundit, 40 vjeç.

Lidhur me faktet, katër shqiptarë (tre të përmendur më sipër plus një grua) u arrestuan më 27 mars nga xhandarët e Brest dhe Landerneau. Policia, pas një hetimi, dyshoi se katërshja qëndronte pas 70 vjedhjeve të kryera në North Finistère. Vjedhjet ndodhën midis muajve nëntor 2023 dhe janar 2024. Për më tepër, një operacion i parë që synonte arrestimin e të dyshuarve në shkurt dështoi

Dyshimet e hetuesve do të vërtetoheshin kur në banesat e të arrestuarve të gjendeshin mallrat e vjedhura. Gjatë 70 vjedhjeve të kryera, janë vërejtur vjedhje dhe dëmtime çdo herë në shtëpitë e synuara. Pas arrestimit të tyre, katër shqiptarët u mbajtën në paraburgim nga policia në xhandarmërinë Landerneau. Më pas, vetëm 28-vjeçari u caktua në paraburgim, ndërsa motra dhe kunati i tij ishin nën mbikëqyrje gjyqësore në pritje të seancës së 7 majit. Këta dy të fundit ndiqeshin penalisht për marrjen e pasurisë nga vjedhjet në fjalë.

Në total, 72 viktima nga 84 të identifikuar janë bërë palë civile në këtë rast. Fatkeqësisht për këto viktima, një pjesë shumë e madhe e 457 mallrave të vjedhura (përfshirë orët dhe bizhuteritë) nuk u gjetën pasi ishin shitur ndërkohë. Duke shtuar paratë e vjedhura, plaçka e bandës shqiptare llogaritet në 120 mijë euro. Për më tepër, siç tregohet në Telegram, linjat telefonike “shumë aktive” drejt Shqipërisë lejuan identifikimin e marrësve të dyshuar.

Dënim me burg për "marrësit”

Në gjykatën e Brestit, autori i dyshuar i vjedhjeve pranoi përfundimisht faktet. Rezulton gjithashtu se i pandehuri tashmë është i njohur për drejtësinë gjermane, për 12 vjedhje që dyshohet se ka kryer midis viteve 2017 dhe 2020. Së fundi, nëse 28-vjeçari pretendon se ka vepruar i vetëm, një nga të akuzuarit e tjerë, i paraqitur si marrës, megjithatë është njohur zyrtarisht në seancë nga një prej viktimave të një vjedhjeje të kryer nga ekipi shqiptar.

Përfundimisht, i dyshuari kryesor, një burrë i quajtur Marjan Bosoi, u dënua përfundimisht me pesë vjet burgim me paraburgim të vazhdueshëm. Ai është gjithashtu i ndaluar përgjithmonë nga territori francez. Sa i përket motrës dhe kunatit të tij, ata janë dënuar me 18 muaj burg me kusht.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat