Tryezë e rrumbullakët në Sarajevë me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës - Bota Sot
Tryezë e rrumbullakët në Sarajevë me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës

Diaspora

Tryezë e rrumbullakët në Sarajevë me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës

Më: 20 shkurt 2018 Në ora: 18:32
Tryezë e rrumbullakët në Sarajevë

Ka shumë lidhje në mes të Shqiptarëve dhe Boshnjakëve, historike, fetare dhe kulturore, nëse ajo është në lidhje me gjeneza e këtyre lidhjeve di dhe flet apo se dituria është e pakët, dhe madje jo, u tha në panel diskutimi (tryezë të rrumbullakët) në Sarajevë, të mbajtur në organizimin e Komunitetit Shqiptarë në Bosnjë dhe Hercegovinë me rastin e dekadës që nga shpallja e pavarësisë së Republikës së Kosovës.

Boshnjakët janë një faktor stabiliteti në shtetin e ri të Kosovës, tha se një nga folësit Cerim Bajrami, zëvendës ministri i Kosovës për diasporën, duke shtuar se Boshnjakët dhe Shqiptarët, dy popull të vjetër dhe të afërt, nuk kanë mosmarrëveshje gjatë gjithë historisë dhe sot kanë të njëjtat aspirata për anëtarësim në Unionin Evropian.

Sipas regjistrimit të vitit 2011, në Kosovë ishin rreth 28,000 Boshnjakë dhe më shumë se 2,000 u regjistruan si gjuha e parë amëtare e Bosnjës. Shumica e tyre jetojnë në Komunën e Prizrenit dhe janë gjithashtu të pranishëm në zonën e Pejës, Dragashit, Mitrovicës dhe një numër më të vogël në Prishtinë. Ata kanë tre vende në Kuvendin e Kosovës, menjëherë pas serbëve me dhjetë deputetë, tha Bajrami.

Megjithatë, Bosnja dhe Hercegovina nuk e ka njohur ende Republikën e Kosovës, shtoi ai, të dy vendet të zbatohet një regjim të rreptë të vizave të përbashkët, e cila çoi në ndërprerjen apo vonesën e quajtur ish-lidhjet e forta nga koha e të jetuarit së bashku në Jugosllavi - tregtare, ekonomike, tregtinë, biznesin dhe investimet , shkencore-edukative, kulturore, sportive-turistike, familjare dhe miqesore.

Mosnjohja e dokumenteve të Kosovës krijon pasoja të paparashikueshme BeH qytetarët me origjinë të Kosovës në drejtim të zgjidhjen e çështjeve egzistenciale dhe probleme, të tilla si çështjet e shërbimit, pensionet, njohjen e një ekstrakt nga regjistri i lindjeve dhe vdekjeve, martesave dhe një numër çështjesh të tjera me interes të veçantë dhe me interes për të dy vendet dhe qytetarët, paralajmëruan organizatorët e kësaj tribune.

Si objektivi kryesor i takimit ishte që, pa hyrë në sferën politike e marrëdhënieve mes dy vendeve, as në elementet e ardhshme të këtyre marrëdhënieve, të tërheqë vëmendjen për problemet me të cilat ballafaqohen qytetarët e Bosnjë e Hercegovinë dhe në Kosovë për shkak të zbatimit të përbashkët të regjimit të rreptë të vizave, kërkoi që në Bosnjë dhe Hercegovinë është u miratua një vendim për njohjen e dokumenteve të Kosovës, duke u mundësuar qytetarëve nga kjo zonë që të zgjidhin problemet jetësore dhe ekzistenciale. Një apel u bë edhe për institucionet e të dy vendeve për të filluar bisedimet që synonin heqjen e regjimit të vizave.

Një pjesë e rëndësishme e diskutimeve të sotme ishte e përkushtuar për pjesëmarrjen e shqiptarëve në mbrojtje të Bosnjës dhe Hercegovinës nëntëdhjeta, kur, sipas kryetarit të Lidhjes së Shqiptarëve në BeH Muharrem Zejnullahu, në një takim tërbim dhënë, fjala tradicionale dhe e pamohueshme se pjesëmarrësit nuk do të largohet nga Bosnjë dhe Hercegovinën në momentet më të rënda, tashmë bartin barrën e luftës së bashku me qytetarë të tjerë.

- Ne në Bosnjë dhe Hercegovinë nuk do të ndjehemi si një minoritet, në të kundërtën, ne ndjehemi autokton, sepse ne jemi kaq shumë këtu, thonë ata, dhe emrat e vendeve, emrat e vendeve dhe vendbanimet - tha Zejnullahu.

Për pjesëmarrjen e shqiptarëve, ushtarëve dhe komandantëve të vijës së parë, në luftën e fundit në Bosnjë dhe Hercegovinë, prof.dr. Ismet Ali. Në mbështetje të kësaj, ndër të tjera, takimin e supozuar me Alija Izetbegoviç, Sali Berisha në vitin 1993, kur Izetbegoviq tha se shqiptarët të marrin pjesë në mënyrë aktive në mbrojtjen e vendit të udhëhequr.

Në lidhje me marrëdhëniet Boshnjake-shqiptare dhe të ndjehen afërsisë, nga këndvështrimi historik, foli prof.dr. Enes Pelidija, duke kujtuar se pavarësia e Kosovës u shpall më 17 shkurt 2008 në orën 16, një ditë më vonë, e ndjekur nga njohja nga më shumë vende dhe sot, ajo ka bërë më shumë se njëqind vende.

Miqësia shkon prapa dhe nga mesjeta, nga mbretërimit të mbretit boshnjak Stjepan Tomas, e ndjekur nga shekuj në qenie të përbashkët brenda kufijve të Perandorisë Osmane, kur bashkëpunimi mes boshnjakëve dhe shqiptarëve ishte më e theksuar se sot.

Në shekullin e nëntëmbëdhjetë është Hussein Gradascevic, jo rastësisht, shkoi në Kosovë, ku ai ka shkaktuar humbjen e ushtrisë osmane, dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore, një numër i konsiderueshëm i boshnjakëve nga Sanxhaku kanë gjetur shpëtimin kanë ikur në Kosovë, Shqipëri, një fakt për të cilën askush nuk flet, theksoi Pelidiya.

Ai mbaroi prezantimin me një deklaratë mbi pjesëmarrjen e Shqiptarëve, së bashku me të gjithë patriotët e tjerë, në luftën për mbrojtjen dhe njohjen e Bosnjës dhe Hercegovinës në vitet 1990.

Pelidiia gjithashtu siguroi të dhëna për një total prej 1,739,825 banorë në Kosovë dhe prej tyre 32,000 Boshnjakë. Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 1991, Boshnjakët ishin 57.826, tri për qind mes 1.996.000 banorëve.

Në përgjysim të numrit të tyre në Kosovë, krahasuar me vitet '91, ka ndikuar më shumë në rrethanat subjektive dhe objektive, përfundoi ai.

Image
Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test