Shqiptari dënohet me 9 vite burg në Austri, përgatiti fëmijën për të sulmuar me bombë - Bota Sot
Shqiptari dënohet me 9 vite burg në Austri, përgatiti fëmijën për të sulmuar me bombë

Diaspora

Shqiptari dënohet me 9 vite burg në Austri, përgatiti fëmijën për të sulmuar me bombë

Më: 15 prill 2018 Në ora: 09:37
Lorenz K

Në mbyllje të argumenteve nga prokuroria dhe palës mbrojtëse, ka përfunduar gjyqi ndaj 19 vjeçarit vjenez me origjinë shqiptare Lorenz K, i cili dënohet përfundimisht me 9 vite burg nën akuzat e terrorizmit.

Ai ka vepruar nën emër të milicisë radikale të të ashtuquajturit "Shteti Islamike" për të kryer sulme.

19 vjeçari është në mesin e 8 persona të akuzuar për të njëjtën akuzë.

Gjykata e qarkut thotë se ka provuar që 19-vjeçari ka trajnuar një 12 vjeçar dhe ka luajtur rol aktiv në një përpjekje për sulm në tregun e Krishtlindjeve në Ludwigshafen. Megjithatë, i riu u arrestua më shpejt dhe sulmi u parandalua.

Shkrimin e plotë mund të lexoni këtu. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test