Sigurohet mbështetje e Bankës Botërore në projektet e ujitjes - Bota Sot
Sigurohet mbështetje e Bankës Botërore në projektet e ujitjes

Ekonomi

Sigurohet mbështetje e Bankës Botërore në projektet e ujitjes

Më: 21 mars 2019 Në ora: 18:20
Kjo u theksua në takimin që ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zhiviq pati sot me zyrtarët e Bankës Botërore. 

Banka Botërore do të vazhdojë të mbështesë bujqësinë në Kosovë në avancimin e sistemit të ujitjes së tokave bujqësore.

Kjo u theksua në takimin që ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zhiviq pati sot me zyrtarët e Bankës Botërore. 

Me këtë rast, ministrja Zhiviq theksoi rëndësinë e projekteve të BB-së në realizimin e projekteve të përbashkëta në zhvillimin dhe avancimin e sektorit të bujqësisë, ku sipas saj projekte të tilla janë të domosdoshme për zhvillimin e mëtejmë të bujqësisë. 

Ndërsa, David Michaud, rikonfirmoi mbështetjen e Bankës Botërore për bujqësinë, duke theksuar se ky sektor kontribuon në zhvillimin ekonomik dhe hapjen e vendeve të reja të punës. 

Palët u pajtuan që të kenë koordinim të vazhdueshëm për realizimin e projekteve të reja mes MBPZHR-së dhe BB-së për zhvillimin dhe fuqizimin e bujqësinë në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...