Shënon rritje borxhi i jashtëm i Kosovës - Bota Sot
Shënon rritje borxhi i jashtëm i Kosovës

Ekonomi

Shënon rritje borxhi i jashtëm i Kosovës

Më: 13 nëntor 2018 Në ora: 19:28
Statistikat

Banka Botërore ka publikuar sot Statistikat e saj të Borxhit Ndërkombëtar 2019, një bazë të dhënash për matjen e stokut dhe flukseve të borxhit të huazuar nga kreditorët jashtë vendit dhe flukset e tjera financiare për 121 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme, përfshirë Kosovën.

Stoku i borxhit të jashtëm të Kosovës sipas këtij raporti në vitin 2016 ishte 2 miliardë e 156 milionë dollarë, ndërsa një vit më vonë, 2017, u rrit në 2 miliardë e 439 milionë dollarë.

Stoku i borxhit paraqet borxhin e jashtëm dhe të brendshëm që ende nuk është shlyer.

Borxhi publik i Kosovës përbëhet nga borxhi shtetëror, borxhi i nën-huazuar dhe garancitë. Kosova ende nuk ka borxh komunal.

Raporti i BB-së tregon se rezervat e borxhit të jashtëm të ekonomive të ulëta me të ardhura të mesme në botë u rritën në 7.1 trilionë dollarë në 2017, një rritje prej 10 për qind nga 2016.

Edicioni i këtij viti është lëshuar vetëm 10 muaj pas periudhës së referencës 2017, duke bërë statistika gjithëpërfshirëse të borxhit në dispozicion më shpejt se kurrë më parë. Ai paraqet të dhëna të plota dhe të rrjedhjes për vendet individuale dhe për grupimet rajonale dhe analitike.

Përveç të dhënave të publikuara në formate të shumëfishta në internet, IDS përfshin një analizë të përmbledhur të peizazhit të borxhit global, i cili do të zgjerohet në një seri buletin të borxhit gjatë vitit të ardhshëm.

Flukset neto financiare në botë u rritën në 1.1 trilionë dollarë në 2017, një nivel që u pa më parë në vitin 2013. Ritmi i flukseve neto të të ardhurave neto u nxit nga huamarrja neto që u rrit në 607 miliardë dollarë në 2017 nga 181 miliardë dollarë në vitin 2016, duke tejkaluar hyrjet neto të kapitalit për herë të parë që nga viti 2013.

Një rritje e ndjeshme në të dy hyrjet e borxhit afatgjatë dhe afatshkurtër kontribuuan në rritjen. Flukset hyrëse të investimeve të huaja direkte (FDI), të konsideruara prej kohësh si komponenti më i qëndrueshëm dhe elastik i flukseve të tjera financiare të paqëndrueshme, u kontraktuan për të dytin vit radhazi, duke rënë edhe 3 për qind më 2017, ndërsa hyrjet e kapitalit të portofolit u rritën në 57 miliardë dollarë rritje prej 29 për qind gjatë vitit 2016.

Borxhi i jashtëm i përgjithshëm i vendeve me të ardhura të ulëta dhe të mesme u rrit 10 për qind në 2017 në 7.1 trilion dollarë, një ritëm më të shpejtë të akumulimit të borxhit se rritja prej 4 për qind në 2016.

Vendet në Afrikën Sub-Sahariane akumuluan borxh të jashtëm me një ritëm më të shpejtë se vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme në rajone të tjera në 2017: stoku i borxhit të jashtëm të kombinuar u rrit 15.5 për qind nga viti i kaluar në 535 miliardë dollarë. Pjesa më e madhe e kësaj rritjeje ishte nxitur nga një rritje e mprehtë e huamarrjes nga dy ekonomitë më të mëdha të rajonit, Nigeri dhe Afrika e Jugut, ku stoku i borxhit të jashtëm u rrit 29 për qind dhe 21 për qind.

Ekonomitë e Azisë Jugore kanë zgjeruar normat e borxhit të jashtëm me 13.3 për qind mesatarisht, të udhëhequr nga Bangladeshi (23 për qind) dhe Pakistani (17 për qind). Rajoni i Lindjes së Mesme dhe Afrika e Veriut pa rezerva të borxhit të jashtëm u rritën me 11.7 për qind, si një rritje prej 23 për qind në stokun e borxhit të jashtëm të Egjiptit në 2017 u kompensua me një rritje prej 5 për qind në Liban.

Vendet në Azinë Lindore dhe rajonin e Paqësorit, përveç Kinës, kanë rritur rezervat e borxhit të jashtëm me një mesatare prej 9.3 për qind. Rezervat e borxhit të jashtëm u rritën 2.5 për qind në Evropë dhe Azinë Qendrore dhe në Amerikën Latine dhe Karaibe në 2017.

Angazhimet e reja të kredisë për sektorin publik në vendet e IDA vetëm arritën në 43 miliardë dollarë. Ndërsa kreditorët zyrtarë vazhdojnë të japin llogari për pjesën më të madhe (rreth 75 për qind) të stokut të borxhit të jashtëm afatgjatë, huamarrja nga kreditorët privatë është komponenti me rritje më të shpejtë.

Detyrimet e jashtme ndaj kreditorëve privatë u rritën në 83 miliardë dollarë në fund të vitit 2017, ekuivalente me 26 për qind të borxhit të jashtëm afatgjatë. Kreditorët multilateralë vazhduan të jenë grupi më i madh i kreditorëve, megjithatë pjesa e tyre në borxhin e jashtëm afatgjatë ranë në 43 për qind në fund të vitit 2017, nga 53 për qind në vitin 2008.

Nga 59 vendet e vetme të IDA-s, 12 përbënin 65 për qind të stokut të borxhit të jashtëm në fund të vitit 2017. Bangladeshi ishte huamarrësi më i madh i IDA me një borxh të jashtëm prej 47.2 miliardë dollarë në fund të vitit 2017, pasuar nga Etiopia me 26 miliardë dollarë, Gana 22 miliardë dhe Sudani, 21.7 miliardë dollarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...