Tronditëse: U godit me thikë disa herë, vdes deputeti - arrestohet një person

Evropë

Tronditëse: U godit me thikë disa herë, vdes deputeti - arrestohet një person

Më: 15 tetor 2021 Në ora: 16:19
David Amess

David Amess, një ligjvënës 69-vjeçar, britanik i Partisë Konservatore të kryeministrit Boris Johnson u godit për vdekje më 15 tetor në një kishë nga një burrë i cili hyri në një takim me votuesit nga zona e tij elektorale, tha policia.

Një person është arrestuar nën dyshimin për vrasje.

Më herët policia e Eseksit tha se pranuan një thirrje në lidhje me një incident me thikë në Leigh-on-Sea. Policia njoftoi se ka arrestuar një burrë në Anglinë lindore në lidhje me incidentin.

Image

 

Ata thanë se konfiskuan një thikë dhe nuk po kërkonin ndonjë të dyshuar tjetër.

"Ai u godit me thikë disa herë", tha John Lamb, një këshilltar lokal i cili ishte i pranishëm në vendngjarje.

Politikanët nga i gjithë spektri politik shprehën tronditje, ndërsa drejtuesi i Partisë së Punës Keir Starmer në Twitter tha se ishte "një lajm i tmerrshëm dhe thellësisht tronditës". Amess, ka qenë ligjvënës që nga viti 1983.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat