“Më duhet të punoj”, pasaporta jeshile me detyrim rrit numrin e të vaksinuarve në Itali

Evropë

“Më duhet të punoj”, pasaporta jeshile me detyrim rrit numrin e të vaksinuarve në Itali

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 14:14
Ilustrim

Në një qendër vaksinimi në një stacion treni në Romë, një grumbull njerëzish janë paraqitur për të marrë dozën e parë të vaksinës në ditët e fundit. Megjithatë pjesa më e madhe nuk janë paraqitur aty me “vullnet të lirë”, shkruan The Guardian.

“Nëse nuk do të isha i detyruar ta bëja, nuk do ta bëja,” u shpreh Rosanna Barbuto, punonjëse marketi.

Kurse, Catalin një 41-vjeçare që punon në një fabrikë, tha: “Po e bëj sepse më duhet të punoj.”

Ata janë ndër hezitantët e vaksinës që u detyruan të dorëzohen pasi në Itali u bë e detyrueshme “pasaporta jeshile” për t’u futur në vendet e punës.

Rregullat janë më të rreptat në Evropë dhe kërkojnë që punonjësit të paraqesin dëshmi të vaksinimit, imunitetit ose të një testi negativ të marrë brenda 48 orëve të mëparshme. Disa e shohin qasjen e kujdesshme të Italisë si çelësin e shkallës së ulët aktuale të infeksionit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat