Gjermania ndalon personat e pavaksinuar të hyjnë në dyqane dhe bare

Evropë

Gjermania ndalon personat e pavaksinuar të hyjnë në dyqane dhe bare

Më: 2 dhjetor 2021 Në ora: 15:31
Ilustrim

Gjermania ka njoftuar kufizime të reja gjithëpërfshirëse për personat që nuk janë vaksinuar kundër Covid.

Kancelarja Angela Merkel njoftoi se njerëzit e pavaksinuar do të ndalohen të hyjnë në shumë vende publike, përfshirë dyqanet dhe ngjarjet jo thelbësore, përveç nëse ata janë shëruar së fundmi nga Covid.

“Kultura dhe koha e lirë në mbarë vendin do të jenë të hapura vetëm për ata që janë vaksinuar ose shëruar”, thotë Merkel.

“Ne e kemi kuptuar që situata është shumë e rëndë dhe se duam të marrim masa të tjera përveç atyre të marra tashmë”, shton ajo.

Merkel tha gjithashtu se një mandat vaksinimi mbarëkombëtar mund të vendoset nga shkurti i vitit 2022, pasi të jetë diskutuar në parlament

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat