Belgjika mbyll edhe hipopotamët në karantinë, janë të sëmurë me Covid-19

Evropë

Belgjika mbyll edhe hipopotamët në karantinë, janë të sëmurë me Covid-19

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 11:18
Foto ilustrim

Një kopsht zoologjik në Belgjikë ka thënë se dy hipopotamët e tij i ka futur në karantinë pasi kanë rezultuar pozitivë me koronavirus.

Është e paqartë se si Imani, 14 vjeç, dhe Hermien, 41 vjeç, u infektuan nga koronavirusi, tha Kopshti Zoologjik i Antëerp, duke shtuar se kafshët po shkonin mirë - përveçse kishin rrjedhje hundësh. Kufizimet janë forcuar në kopshtin zoologjik deri sa të dalë negative, testi i kafshëve.

Në nivel global, ka pasur disa raportime për kafshë të robëruara dhe të zbutura të infektuara me Sars-CoV-2.

Hundat e hipopotamëve zakonisht janë të lagështa, por veterinerët në kopshtin zoologjik të Antëerp vendosën ta testonin çiftin pasi vunë re se ata "kishin qurra".

Rrethimi i tyre është mbyllur. Trajtuesit e tyre - të cilët kanë rezultuar negativ - duhet të mbajnë maska ​​dhe syze sigurie dhe të dezinfektojnë këpucët përpara çdo kontakti me hipopotamët.

"Në dijeninë time, është kontaminimi i parë i regjistruar në mesin e kësaj specie. Në të gjithë botën ky virus është parë kryesisht te majmunët dhe macet e mëdhenj," tha veterani i kopshtit zoologjik të Antwerp, Francis Vercammen.

Në fillim të kësaj jave, Kanadaja gjithashtu konfirmoi se tre raste Covid ishin zbuluar te dreri i egër - raporti i parë i tillë në jetën e egër të vendit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat