SHBA rrit ndihmën ushtarake për Ukrainën pas shqetësimeve për pushtim nga Rusia

Evropë

SHBA rrit ndihmën ushtarake për Ukrainën pas shqetësimeve për pushtim nga Rusia

Më: 19 janar 2022 Në ora: 09:46
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken

(E plotësuar 11:44) - Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka bërë thirrje presidentit rus, Vladimir Putin për të zgjedhur “rrugë paqësore”, teksa diplomati i lartë amerikan viziton Ukrainën, në kohën e shqetësimeve se Rusia mund të pushtojë këtë republikë ish-sovjetike.

“Unë besoj shumë fuqishëm se mund të mbajmë këtë çështje në nivel diplomatik dhe paqësor, mirëpo kjo gjë do të jetë në dorën e presidentit Putin”, ka thënë Blinken pas takimit me stafin e Ambasadës amerikane në Kiev më 19 janar.

“Ne e dimë se ka plane për të rritur numrin e forcave edhe më shumë në një periudhë të shkurtër, dhe kjo gjë i jep kapacitet presidentit Putin që për një periudhë të shkurtër të çojë përpara agresionin kundër Ukrainës”, ka paralajmëruar ai.

Më herët, një zyrtar i lartë amerikan, ka thënë se administrata e presidentit Joe Biden ka miratuar muajin e kaluar 200 milionë dollarë shtesë si ndihmë për sigurinë në Kiev, duke thënë se Uashington mbetet “i përkushtuar ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës”.

Blinken arrin në Kiev

Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken ka mbërritur të mërkurën në Kiev.

Udhëtimi i planifikuar me ngut i Blinken në Ukrainë dhe Gjermani vjen përpara bisedimeve me Ministrin e Jashtëm rus, Sergey Lavrov, në Gjenevë të premten.

Rusia ka dërguar rreth 100 mijë trupa drejt kufirit ukrainas dhe zyrtarët amerikanë thanë të martën se besonin se Rusia ishte në gjendje të niste një sulm.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden e ka paralajmëruar presidentin rus Vladimir Putin për pasojat ekonomike “të tilla që ai nuk ka parë ndonjëherë” nëse Rusia pushton Ukrainën.

Megjithatë, disa aleatë të mëdhenj evropianë kanë demonstruar më pak entuziazëm për ndëshkime të mëdha ekonomike, të cilat mund të dëmtojnë disa ekonomi evropiane ose të vënë në rrezik gazin natyror rus.

Gjatë javëve të diplomacisë intensive, udhëheqësit rusë kanë hedhur poshtë premtimin e aleatëve për një qëndrim të bashkuar kundër Rusisë. Në realitet, ministri i Jashtëm Sergej Lavrov protestoi, janë SHBA-të që bëjnë të shtënat, evropianët janë në radhë.

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian e shohin Rusinë si përpjekje për të mbjellë mosmarrëveshje midis 27 vendeve të BE-së, Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s. Javën e kaluar, ata po uronin veten për shmangien e këtij kurthi.

Të paktën me fjalë, rreshtimi i evropianëve pas udhëheqjes së SHBA-së ka qenë një sukses i politikës së jashtme për administratën e Bidenit, pasi ajo udhëhoqi aleatët globalë në një tërheqje nga Afganistani me rezultate të dëmshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat