U vranë në radhë për bukë: Ukrainasja kujton bombardimet ruse

Evropë

U vranë në radhë për bukë: Ukrainasja kujton bombardimet ruse

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 14:51
Valentyna

Në fillim të pushtimit të paprovokuar të Ukrainës nga Rusia, shumë njerëz, sikur Valentyna, banore e Çernihivit, besonin se zonat e banimit do të ishin relativisht të sigurta në qytetet e sulmuara.

Ajo mësoi të kundërtën, më 16 mars, teksa po priste në radhë për bukë, bashkë me dhjetëra fqinj të uritur.

Zjarri nga artileria goditi turmën, duke e plagosur atë rëndë dhe duke vrarë bashkëshortin e saj dhe 13 të tjerë.

“Nuk është se kam frikë të shkoj atje tani”, ka treguar ajo për Current Time, projekt i Radios Evropa e Lirë.

“Thjesht më ngjeth mishtë, prandaj s’mund të shkoj atje”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat