Kostot e ushqimit britanik u rritën me 642 dollarë në një vit

Evropë

Kostot e ushqimit britanik u rritën me 642 dollarë në një vit

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 16:48
Foto ilustrim

Inflacioni i ushqimeve në Britaninë e Madhe arriti 11.6 për qind në gusht, me shpenzimet vjetore të ushqimeve që u rritën me 533 funte (642 dollarë) në mes të krizës më të keqe të kostos së jetesës në dekada, sipas një studimi të publikuar sot.

Agjencia e hulumtimit të tregut Kantar thekson se kjo është norma më e lartë e inflacionit të produkteve ushqimore që kur filloi monitorimin e çmimeve në supermarkete 14 vjet më parë.

Për shkak të rritjes së çmimeve, britanikët po kthehen gjithnjë e më shumë në blerjen e markave nga shitësit vendas, në mënyrë që të ulin kostot e tyre javore të blerjeve, shtoi Kantar në një deklaratë. 

Shitja e brendeve vendore në supermarkete është rritur 7.3 për qind, por shitja e artikujve të brendit ka një pjesë të tregut prej rreth gjysmës, që është niveli më i lartë, sipas rezultateve të hulumtimit.

Rritje më të shpejtë shënuan çmimet e produkteve si gjalpi, qumështi dhe mishi i shpendëve.

Banka e Anglisë vlerësoi se inflacioni në Britani të Madhe do të arrijë në 13.3 për qind në tetor, niveli më i lartë që nga 1980. 

Rritja e inflacionit u nxit kryesisht nga rritja e çmimeve të energjisë, së bashku me problemet që lindin nga dalja e Britanisë nga BE dhe ndërprerje në zinxhirin e furnizimit që u përkeqësua pas sulmit rus në Ukrainë

Sipas Kantar, britanikët reaguan ndaj valëve të të nxehtit në korrik dhe gusht duke rritur blerjen e ujit mineral dhe pijeve joalkoolike në katër javët e fundit përkatësisht me 23 për qind dhe 10 për qind.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat