Zyrtarët ukrainas raportojnë fitime në rajonin e Luhanskut

Evropë

Zyrtarët ukrainas raportojnë fitime në rajonin e Luhanskut

Nga: M.L. Më: 5 tetor 2022 Në ora: 14:03

Ukraina thotë se ka bërë përfitime në rajonin e Luhanskut, i cili më parë ishte tërësisht nën kontrollin rus, shkruan BBC përcjell "Bota sot".

"De-okupimi i rajonit të Luhansk tashmë ka filluar zyrtarisht," tha kreu rajonal Serhiy Haidai në Telegram.

BBC nuk i ka verifikuar në mënyrë të pavarur pretendimet.

Por nëse konfirmohet kjo do të nënkuptonte përparim të mëtejshëm për Ukrainën, e cila më herët tha se kishte avancuar në tre rajone të tjera të aneksuara ilegalisht nga Rusia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat