Eurodeputetja suedeze preu flokët në Parlamentin Evropian, solidarizohet me gratë iraniane

Evropë

Eurodeputetja suedeze preu flokët në Parlamentin Evropian, solidarizohet me gratë iraniane

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 16:11
Abir Al Sahlani

Ajo preu flokët në foltoren e Parlamentit Evropian në shenjë solidariteti me gratë iraniane.

Eurodeputetja suedeze, Abir Al Sahlani, e lindur në Irak, preu flokët e saj në foltoren e Parlamentit Evropian, në shenjë solidariteti me demonstratat antiqeveritare në Iran, të cilat u shkaktuan kur Mahsa Amini, 22 vjeç, vdiq në paraburgim pas arrestimit nga policia morale.

“Për sa kohë që Irani nuk është i lirë, zemërimi ynë do të jetë më i fortë se zemërimi i atyre që kryejnë represion. Për sa kohë gratë iraniane nuk janë të lira, ne do të jemi me ju”, tha Sahani nga kryetarja e Kuvendit në Strasburg.

Më pas ajo mori një palë gërshërë, tha në gjuhën kurde “grua, jetë, liri” dhe preu flokët e lidhur në bisht.

Aktoret e famshme franceze, duke përfshirë Juliette Binoche dhe Isabelle Huppert, gjithashtu prenë flokët në shenjë proteste ndaj vdekjes së Amini, i cili u arrestua në Teheran më 13 shtator për veshjen e “rrobave të papërshtatshme”.

Udhëheqësit fetarë të Iranit u përballën me protesta në të gjithë vendin pas vdekjes së saj, me demonstrata të mbajtura gjithashtu në Londër, Paris, Romë dhe Madrid në solidaritet me protestuesit iranianë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat