Vdes papritur ministri bjellorus, Ukraina flet për helmim

Evropë

Vdes papritur ministri bjellorus, Ukraina flet për helmim

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 21:02
Vladimir Makei

Ka ndërruar jetë në mënyrë të papritur, në moshën 64 vjeçare ministri i Jashtëm bjellorus, Vladimir Makei.

Shkaqet e vdekjes së ministrit Makei, që qëndronte në krye të diplomacisë bjelloruse që prej vitit 2014, janë ende të paqarta, ndërkohë që mes të gjitha pretendimeve po lakohet gjithnjë e më shumë dhe pista e helmimit.

Kremlini reagoi menjëherë për këtë ngjarje përmes zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme, Zakharova, e cila u shpreh se Moska ka mbetur e shokuar nga kjo ngjarje, duke shprehur me këtë raste dhe ngushëllimet zyrtare.

Vdekja e Makei pritet të ketë ndikim në luftën në Ukrainë, për shkak të rolit të Bjellorusisë si aleate e Rusisë, nga territori i së cilës nisi dhe ofensiva në muajin shkurt. Të hënën ai kishte parashikuar të kishte një takim me homologun rus, Lavrov.

I pari që foli për një helmim të mundshëm ishte këshilltari i Ministrisë së Brendshme ukrainase, Anton Gerashchenko, i cili shton se Makei ishte një ndër zyrtarët e pakët bjellorusë që nuk ishte nën ndikimin e Rusisë. Sipas tij, Makei shihej si një pasues i mundshëm i presidentit Lukashenko.

Ndërkohë që nuk është e të njëjtit mendim opozita bjelloruse. Sipas lideres, Sviatlana Tsikhanouskaya, Makei ishte një tradhtar dhe kështu do të mbetej gjithnjë në kujdesën e popullit bjellorus.

Lajmi i vdekjes së Makeit vjen në të njëjtën ditë në të cilën mediat ukrainase publikuan të dhënat e një qendre studimore amerikane, sipas së cilës Putin po përgatitej për një atentat ndaj Lukashenkos për ta trembur dhe për ta përfshirë zyrtarisht në luftën në Ukrainë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat