​Gjykata serbe miraton ekstradimin në Bjellorusi të aktivistit kundër Lukashenkos

Evropë

​Gjykata serbe miraton ekstradimin në Bjellorusi të aktivistit kundër Lukashenkos

Më: 20 qershor 2024 Në ora: 16:45
Andrei Gnyo

Një gjykatë në Serbi ka vendosur që një aktivist bjellorus i cili ishte i rëndësishëm në organizimin e një aleance sportistësh në kundërshtim me diktatorin e vendit, Alexander Lukashenko, mund të ekstradohet në Bjellorusi.

Mbrojtësit e të drejtave dhe liderët politikë bjellorusë të mërguar thanë se vendimi do të çonte në mënyrë të pashmangshme në një gjyq të rremë dhe një dënim të gjatë me burg për Andrei Gnyot, i cili u arrestua me një urdhër të Interpolit të lëshuar pas një kërkese nga Minsk.

“Duke më ekstraduar mua, gjykata serbe po më dërgon në një vdekje të dhimbshme. Dhe jeta e familjes, të afërmve dhe miqve të mi mund të kthehet në pikëllim të pafund”, tha Gnyot, në një intervistë telefonike nga Beogradi, ku ndodhet në arrest shtëpiak pasi kaloi disa muaj në burg.

Që nga shuarja e një lëvizjeje masive proteste kundër sundimit të tij në vitin 2020, regjimi i Lukashenkos ka marrë masa të ashpra për të shtypur çdo lloj mospajtimi.

Tortura dhe keqtrajtimi janë të përhapura në burgjet bjelloruse. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat