Autoritetet e Caprit ndalojnë turistët të vijnë: Kemi mungesë uji

Evropë

Autoritetet e Caprit ndalojnë turistët të vijnë: Kemi mungesë uji

Më: 23 qershor 2024 Në ora: 12:26
Foto ilustrim

Për shkak të një dështimi të rëndë të furnizimit me ujë në kontinentin italian, kryebashkiaku i Caprit, i cili mbeti pa ujë, urdhëroi këtë të shtunë pezullimin e mbërritjes së turistëve në atë ishull, i cili konsiderohet si një nga më të njohurit në botë.

Pa furnizim me ujë, është e pamundur të garantohen shërbimet bazë për mijëra njerëz që vijnë në ishull çdo ditë gjatë sezonit turistik, tha kryebashkiaku Paolo Falco.

“Situata shëndetësore dhe higjienike është shpërthyese, kemi marrë kundërmasa dhe kemi aktivizuar njësinë e krizës dhe kemi dhënë urdhër kufizues”, thuhet në urdhrin e kryetarit të bashkisë.

Autoritetet detare dërguan me radio tragetet dhe hidrofoilet e nisura për në Capri për t’u kthyer në porte dhe për të zbarkuar pasagjerët.

Radhë të gjata pasagjerësh janë përpara biletave në portet e qytetit jugor italian të Napolit, ku nisen shumica e trageteve për në Capri.

Shumica e ishujve kanë ujë vetëm nga cisternat, ndërsa disa zona në komunën e sipërme të Anacapri janë plotësisht pa ujë. Rrjeti ushqehet vetëm nga rezervuarët lokalë, të cilët thahen shpejt në mungesë të furnizimit nga kontinenti.

Çisternat e ujit pritet të mbërrijnë në ishull për të ndihmuar në funksionimin e shërbimeve thelbësore derisa të rikthehen furnizimet e rregullta nga kontinenti.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat