Banjaja shpallet Kampion Bote me Ducati-n

Formula 1

Banjaja shpallet Kampion Bote me Ducati-n

Më: 6 nëntor 2022 Në ora: 16:25
Banjaja shpallet Kampion Bote me Ducati-n

Françesko Banjaja është Kampioni i ri i Botës në Moto GP, pas garës së fundit në Valencia.

Një garë e cila u mbërthye nga emocionet, me pilotin italian që nuk shkoi më shumë se vendi i 9, por që i mjaftoi për të mundur rivalin e tij, Fabio Kuartararo dhe për ta ulur nga froni.

Për sa i përket garës, ajo u fitua nga Aleks Rins, teksa Binder u rendit në vendin e dytë dhe podium u plotësua nga Horge Martin.

Italia gjithashtu gëzohet dhe me faktin që Ducati u shpall kampion Bote për konstruktor disa javë më parë, për ta ngjitur atë dhe njëherë në majën e Moto GP-së.

Banjaja bëhet kështu i pari italian që triumfon në këtë sport, që nga legjenda Valentino Rosin ë vitin 2009.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat