Në vitet 1970-1990, Gjilani kishte mbi 8 fabrika e 10 ndërmarrje shoqërore - Bota Sot
Në vitet 1970-1990, Gjilani kishte mbi 8 fabrika e 10 ndërmarrje shoqërore

Gjilani

E premte, 16 nëntor 2018

Në vitet 1970-1990, Gjilani kishte mbi 8 fabrika e 10 ndërmarrje shoqërore

Më: 22 korrik 2018 Në ora: 18:12
Gjilan

Gjilani dikur njihej si një prej komunave me më së shumti zhvillim ekonomik.

E gjithë kjo falë fabrikave dhe ndërmarrjeve të shumta shoqërore, transmeton Indeksonline.

Përgjatë viteve 1970-1990 në Gjilan funksiononin mbi tetë fabrika dhe shumë ndërmarrje të tjera fitimprurëse.

Më poshtë keni disa prej tyre, të cilat shumë familjeve u siguronin të ardhurat, e që sot nuk janë më përderisa qyteti po mbulohet nga ndërtesat e larta.

Gjilani në vitet 1970-1990:

Fabrika e Tekstilit: 3400 punëtorë.

Fabrika e Baterive: 1200 punëtorë.

Fabrika e Radiatorëve: 900 punëtorë.

Fabrika e Përpunimit të hekurit-500 punëtorë.

Fabrika e përpunimit të brumërave: 450 punëtorë.

Fabrika e Duhanit: 1200 punëtorë.

Fabrika e përpunimit të mishit: 420 punëtorë.

Fabrika dhe ndërmarrja e ndërtimit 5500 punëtorë.

Ndërmarrjet Shoqërore:

16 Nëntori: 600 punëtorë.

Mlladosti me qindra shitore në qytet: 600 punëtorë.

Hoteli i Qytetit: 70-120 punëtorë.

Banka “Bankos” dhe “Jugobanka”: 200 punëtorë.

Posta e Gjilanit -189 punëtorë.

Elektro Kosova 350 punëtorë.

Ujësjellësi Morava 130-160 punëtorë.

Magjistralja për mirëmbajtjen e rrugëve: 70 punëtorë.

Radio Gjilani: 30 punëtorë.

Komunalitë për mirëmbajtën e mbeturinave në qytet 150-200 punëtorë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test