Le Temps (1939)/Zemërimi i mërgatës shqiptare në SH.B.A, e cila sapo kishte festuar lindjen e Princit të Kurorës, ndaj Italisë fashiste

Historia

Le Temps (1939)/Zemërimi i mërgatës shqiptare në SH.B.A, e cila sapo kishte festuar lindjen e Princit të Kurorës, ndaj Italisë fashiste

Aurenc Bebja, Francë Nga Aurenc Bebja, Francë Më 20 prill 2019 Në ora: 08:48
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

“Le Temps” ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në faqen n2, një shkrim në lidhje me reagimin e mërgatës shqiptare në SH.B.A ndaj ndërhyrjes së Italisë fashiste në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat - Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Zemërimi i mërgatës shqiptare

Nga Uashingtoni për agjensinë Havas:

 “Aksioni italian në Shqipëri provokoi një zemërim në mërgatën shqiptare në Shtetet e Bashkuara. Ajo përbëhet prej rreth 40,000 anëtarësh, shumica prej të cilëve banojnë në Boston, Nju Jork dhe Baltimor. Ata janë, në përgjithësi, tregtarë të vegjël ose zejtarë, të cilët mbeten shumë të lidhur me atdheun e tyre të origjinës. 

Lajmet nga Tirana i habitën me shumë dhimbje shqiptarët e Shteteve të Bashkuara, të cilët sapo kishin festuar lindjen e Princit të Kurorës. Fakti që mbretëresha Geraldinë ka lindur nga një nënë amerikane përforcon simpatinë e publikut amerikan për fatin tragjik të këtij kombi të vogël e të guximshëm.”

Shkrimi i plotë: Le Temps (1939)/Zemërimi i mërgatës shqiptare në SH.B.A, e cila sapo kishte festuar lindjen e Princit të Kurorës, ndaj Italisë fashiste 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat