Le Figaro (1924) / Ahmet Zogu e ka situatën nën kontroll në Shqipëri

Historia

Le Figaro (1924) / Ahmet Zogu e ka situatën nën kontroll në Shqipëri

Nga: Aurenc Bebja Më: 18 shtator 2019 Në ora: 09:49
Ahmet Zogu

“Le Figaro” ka botuar, të shtunën e 27 dhjetorit 1927, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me marrjen e situatës nën kontroll në Shqipëri nga Ahmet Zogu, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Pas marrjes së Tiranës

Ahmet Zogu e ka situatën nën kontroll në Shqipëri

Image
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Beograd, 26 dhjetor.

Ahmet Zogu, pas marrjes së Tiranës, ku ai thirri anëtarët e qeverisë së tij të mëparshme, e ka tani situatën nën kontroll në të gjithë Shqipërinë.

Mbështetësit e qeverisë kanë evakuar Shkodrën dhe Elbasanin.

Asnjë rezistencë serioze nuk është parashikuar në Jug.

Thuhet se imzot Fan Noli gjendet i strehuar në Durrës me qëllim largimin prej aty.

Fise të shumta, deri tani indiferente, e mirëpresin Ahmet Zogun si çlirimtar.

Paqëtimi dhe vendosja e një regjimi të ri duken se do të ndodhin shpejt.

https://www.darsiani.com/la-gazette/le-figaro-1924-ahmet-zogu-e-ka-situaten-nen-kontroll-ne-shqiperi/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat