L’Événement (1900)/Sulltani e emëroi Ismail Qemalin guvernator të Tripolit për këtë qëllim…

Historia

L’Événement (1900)/Sulltani e emëroi Ismail Qemalin guvernator të Tripolit për këtë qëllim…

Aurenc Bebja Nga Aurenc Bebja Më 21 shkurt 2020 Në ora: 09:37
Ismail Qemali

“L’Événement” ka botuar, të hënën e 16 prillit 1900, në faqen n3, një shkrim në lidhje me arsyen e emërimit të Ismail Qemalit nga Sulltani në postin e guvernatorit të Tripolit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat - Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Turqi

Sulltani, i cili dëshironte të largonte nga Kostandinopoja Ismail bej Qemalin,  këshilltarin e Shtetit, i njohur për ndjenjat e tij anglisht-folëse (anglofone) dhe patriot liberal, e emëroi atë Guvernator të Përgjithshëm të Tripolit të Barbarisë. Ky emërim konsiderohet si një izolim (dëbim).

Image

Sulltani thirri në pallat komisionin ministror për të marrë një vendim në lidhje me kërkesat e Shoqërisë Franceze të Hekurudhave Bejrut-Damask.

Shkrimi i plotë: L’Événement (1900)/Sulltani e emëroi Ismail Qemalin guvernator të Tripolit për këtë qëllim…

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat