Intervistë nga New York me Kryetarin e Preshevës Shqiprim Arifi

Intervista

Intervistë nga New York me Kryetarin e Preshevës Shqiprim Arifi

Nga: ELMIR SIQECA Më: 25 shkurt 2020 Në ora: 06:25
Shqiprim Arifi

Cili është qëllimi i vizitës suaj në SHBA?

Në këtë vizitë disa ditore takimet me preshevarët dhe komunitetin shqiptar a keni për të kërkuar mbështetje nga komuniteti shqiptaro-amerikan dhe autoritetet amerikane?

Nga vizita juaj ne Washington dhe takimet sa mendon se Uashingtoni eshte I njohur dhe interesuar me situaten ne Luginen e Presheves


Jeni nga liderët e rinj të parë që sfiduat dhe mundët partitë e vjetra tradicionale politike, sic ishin PVD dhe PDSH në Luginë. Cila ishte formula apo oferta që i bindët shqiptarët atje?

 Pas fitores së pushtetit dhe këtij mandati të parë, a vlerësoni se keni bërë atë që i keni premtuar elektoratit, apo do ta finalizoni gjatë këtij mandati?

Tre komunat janë më të varfëra në Serbi dhe Serbia i ka izoluar ato, duke hequr shumë institucione, banka dhe duke mos dërguar investime të huaja, sidomos në Preshevë, ku cdo ditë ikin të rinjtë në mungesë perspektive. Si të parandalohet kjo?

Fitorja e Tuzit, a ka pasur një mesazh për politikën shqiptare ne Luginen e Presheves

« Lugina e Preshevës të mos jet « pazar dhe plaçkë tregu politik » por të jet faktor politik i çdo bisedimi mes Beogradit dhe Prishtinës » çfarë doni të thoni me ketë ?


Keni përmendur disa her në fjalime këtu në Amerikë se « Lugina e Preshevës nuk do të bëhet Çamëri » a është ky një referim historie apo një realitetet në Luginë?

 Një nga temat që tangojnë është edhe ajo e ashtuquajtura e korigjimit të kufijve. Kjo ide ishte pritur me entuziazëm në Preshevë dhe dy komunat tjera, sepse sic u spekulua do ti bashkëngjitej Kosovës. Si e keni parë ju këtë plan?

A keni ju dhe udhëheqësit e tjer ne Luginen e Presheves – vet nje plan te perbashket se cfare kerkoni nga Prishtina e Tirana, dhe nga Beogradi ne keto bisedime qe pritet te ri-nisin ?


 Cila është zgjidhja reale për këtë rajon, sidomos në një periudhë kur flitet për mikroshengen ballkanik, dhe së fundi makroshengeni shqiptar që u proklamua nga ana e kryeministrit të ri të Kosovës Albin Kurti ?

 A keni marrë ndonjë premtim konkret nga Albin Kurti, por edhe nga Tirana zyrtare, pasi që kjo e fundit si duket arriti që të bashkojë spektrin politik të Luginës për pjesëmarrjen e përbashkët në zgjedhjet parlamentare në Serbi?

Me cfare mesazhi largoheni nga kjo vizite per shqiptaret e Amerikes?

Intervistën mund ta dëgjoni këtu në video 1 dhe video 2.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat