Arrestohet në Tiranë 23-vjeçari i kërkuar për vrasje në Gjermani

Kronikë e zezë

Arrestohet në Tiranë 23-vjeçari i kërkuar për vrasje në Gjermani

Më: 19 maj 2019 Në ora: 10:35
Shkelqim Kastrati

Një 23 vjeçar i kërkuar nga Gjermania për vrasje ka rënë në prangat e policisë së Tiranës Në pranga ka rënë Shkelqim Kastrati, lindur në Gjermani dhe banues në kryeqytet.

Seksioni i Kërkimit në  Sektorin e Forcës së Posaçme Operacionale Speciale dhe Kërkimi, në bashkëpunim me Seksionin e Hetimit të Krimeve Ndaj Jetës në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë,   në bashkëpunim dhe me Interpol Tirana gjatë operacionit policor të koduar "Fitness"

Sipas policisë, "ky shtetas ishte i shpallur në kërkim nga  Interpol Wiesbaden/Gjermani, pasi Gjykata e Villingen – Schwenningen, me datë 15.12.2017, ka caktuar masën e sigurisë "arrest me burg", për veprën penale “Vrasje me dashje”, parashikuar nga Kodi Penal Gjerman. Maksimumi i denimit 15 vjet burg".

Gjithashtu gjatë operacionit, në banesën ku jetonte 23 vjeçari  u bë kapja dhe  arrestimi në flagrancë dhe  i shtetasit  A.S, 38 vjeç banues në Shëngjergj Tiranë,  i dënuar më parë për shitje të drogave të forta në Zvicër.

Nga kontrolli i banesës së përkohshme në rrugën  e “Durrësit”,  Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një armë zjarri SIG-SAUER, me  fishkekë që dyshohet se  i përkiste 23 vjeçarit Shkelqim Kastrati, si dhe 7 paketime  me lëndë narkotike  “Canabis Sativass”, që dyshohet se  i përkiste shtetasit A.S.

Njekohësisht gjatë operacionit u bë shpallja në kërkim e shtetasit A.Ll, i cili kishte strehuar në banesën e marrë me qira prej tij,  23 vjeçarin Kastrati.

Materialet do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësorë Tiranë për veprën penale, “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit” dhe “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike dhe "Përkrahja e autorit të krimit".

Kush është Shkëlqim Kastrati?

I riu nga Kosova i njohur edhe me pseudonimin Kimi, akuzohet se dy vite më parë në një diskotekë në Gjermani ka vrarë një person.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat