Po sillnin në Tiranë 18 emigrantë, pranga 5 trafikantëve - Bota Sot
Po sillnin në Tiranë 18 emigrantë, pranga 5 trafikantëve

Kronikë e zezë

Po sillnin në Tiranë 18 emigrantë, pranga 5 trafikantëve

Më: 30 qershor 2020 Në ora: 09:52
Pamje nga vendi i ngjarjes

Goditen dy raste të tjera të veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit kundrejt fitimit , me qëllim dërgimin drejt vendeve të BE-së.

Në vijim të operaciont të koduar "Perimetri" janë arrestuar 5 shtetas pasi u kapën duke transportuar 18 emigrantë të paligjshëm.

Në pranga kanë rënë shtetasit  M. K., 35 vjeç, F. F., 20 vjeç dhe E. L., 23 vjeç, të tre banues në Laç, të cilët u kapën nga shërbimet e Policisë Rrugore në afërsi të fshatit Zëmblak, duke transportuar me tre mjete në drejtim të Tiranës, kundrejt shumës 1000 euro, 15 shtetas të huaj, emigrantë të paligjshëm.

Po ashtu janë arrestuar   E. Xh., 21 vjeç, banues në Pogradec dhe F. D., 24 vjeç, banues në Korçë, të cilët në hyrje të qytetit të Pogradecit, u kapën nga Policia duke transportuar me një mjet në drejtim të Tiranës, kundrejt shumës 500 euro, 3 shtetas të huaj, emigrantë të paligjshëm.

Materialet i kaluan Prokurorive të Rretheve Gjyqësore Pogradec e Korçë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve, kryer në bashkëpunim”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat