Këta janë dy hajnat e veturave që u arrestuan në Fushë-Kosovë, dyshohet se vodhën mbi 20 automjete

Kronikë e zezë

Këta janë dy hajnat e veturave që u arrestuan në Fushë-Kosovë, dyshohet se vodhën mbi 20 automjete

Më: 19 gusht 2022 Në ora: 00:47
Foto ilustrim

Qytetarët ishin në hall nga dy persona të cilët po bënin kërdi me vjedhjen e veturave në të gjitha qytetet e Kosovës. ‘Egjeli’ i veturave u arrit që të arrestohen sot, pas një pune hetimore prej disa muajsh nga Policia e Kosovës.

Mësohet se dy të arrestuarit janë një shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Shefik Nexhipi, 66-vjeçar dhe një shtetas serb, Ceodimit Paunoviç, 56-vjeçar.

Burimet kanë bërë të ditur se vetëm nga fillimi i qershorit deri në fund të korrikut, janë raportuar pesë raste të vjedhjeve dhe vjedhje në tentativë të veturave.

Nexhipi dhe Paunoviç dyshohet se të gjitha vjedhjet i kanë bërë në bashkëkryerje, ku nga pamjet e siguruara nga kamerat e sigurisë, shihet se Paunoviç e shoqëronte Nexhipin deri te vetura që ishte cak për t’u vjedhur, e ai më pas me mjete të modifikuara hapte dhe e merrte veturën.

Policia e Kosovës ka kryer bastisje në vendbanimet e të dyshuarve, ku janë fjetur dhe sekuestruar pajisjet e modifikuara për vjedhjen e veturave, një veturë, para të gatshme, telefon mobil e rroba të cilat janë përdorur gjatë kryerjes së veprës.

Pas arrestimit, me urdhër të Prokurorit të Shtetit është iniciuar rasti ‘Vjedhje e rëndë’ dhe të dyshuarit janë dërguar në mbajtje për 48 orë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat