Fragment i fuqishëm për aktualitetin

Libra

Fragment i fuqishëm për aktualitetin

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 09:59
Ballina e librit

“Gjaku i kuq nuk mungon rrugëve. Makinat nuk i binden të kuqes së semaforit. Rrugët vërshohen nga zëtrashët, hajdutët dhe vrasësit që tehun e thikës gjithmonë e kanë të gjakosur. Edhe natyra po vuan nga djallëzuesit.

Shpesh më vjen të ulërij nga brendësia e mllefosur e shpirtit: “Ku jeni trafikantë femrash, shitës droge, ju që dhunoni të dobëtit, pasuroheni në kurriz të të varfërve, ju që e kërcënoni policinë, e rrihni doktorin?

O muta të Ballkanit, o racë e pastër, por e mbytur në krim. Nuk jeni trima ju, jo, trimat janë mjekët që shpëtojnë jetë, e përsëri mbesin shumë modestë. Mjekët nuk mbajnë pistoleta në brez.”

Ndonjëherë e pyes veten nëse jeta më ka shkuar dëm. Nuk është se jam i pavetëdijshëm për bukurinë e gjërave. I mbaj të gjitha gjërat e bukura në zemër, dhe më pas, ma shkatërrojnë atë bukuri. Tmerri i pushtetit, politikës shkatërron çdo gjë shpirtërore. Diçka brenda meje më thotë t’u rri larg këtyre zëtrashëve...” Fragment nga romani “Ti” i Ilir Muharremit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat