Në Gjilan promovohet libri “Epitafet në gjuhën osmane – deshifrimi dhe përkthimi i tyre – regjioni i Gjilanit”

Libra

Në Gjilan promovohet libri “Epitafet në gjuhën osmane – deshifrimi dhe përkthimi i tyre – regjioni i Gjilanit”

Më: 10 shkurt 2022 Në ora: 13:56
Leonora Motina – Bunjaku

 Në Gjilan është promovuar të enjten libri “Epitafet në gjuhën osmane – deshifrimi dhe përkthimi i tyre”, regjioni i Gjilanit, i autorëve, Dr. Selim Selimi dhe Dr. Agron Islami, ngjarje në të cilën ka marrë pjesë nënkryetarja e Komunës, Leonora Morina Bunjaku, myftiu i Republikës, Naim Tërnava e personalitete të tjera.

Në emër të kryetarit Alban Hyseni ka folur nënkryetarja, Leonora Motina – Bunjaku, e cila tha se Komuna e Gjilanit dhe Fakulteti i Studimeve Islame kanë një bashkëpunim të vazhdueshm, duke e vlerësuar promovimin e këtij libri si vlerë e shtuar për komunën dhe regjionin Gjilanit.

“Në emër të kryetarit, Alban Hyseni, jeni të mirëseardhur gjthmonë për bashkëpunim. I përgëzoj autorët sepse ne jemi të vetëdijshëm për rëndësinë e madhe historike të hulumtimit dhe mbledhjes së epitafeve në gjuhën osmane për vendin tonë”, është shprehur nënkryetarja Morina Bunjaku.

Myftiu i Republikës, Naim Tërnava, tha se vepra që po promovohet sot, ka një rëndësi të vecantë për njohjen e së kaluarës së kësaj ane, duke thënë se për ne kanë vlerë historike.

“Njohjen dhe zbardhjen e të kauares e kemi për obligim sepse shoqëritë që nuk e njohin të kaluaren, e kanë problem ta ndërtojnë të ardhmen”, ka thënë myftiu Tërnava.

Historiani nga Gjilani, mr. Blerim Haziri, që është edhe referues i librit, ka theksuar se autorët kanë arritur të përfshijnë një histori të shkurtër për qytetet dhe fshatrat e Gjilanit me rrethinë, duke e cilësuar si një hulumtim të rrallë shkencor dhe me interes për oponionin e gjerë.

“Sipas autorëve, vetëm në rajonin e Anamoravës spikasim 179 mbishkrime mbi gurë, të cilat kanë arritur që t’í deshifrojnë në 19 fshatra të Gjilanit, në 9 fshatra të Dardanës, në 10 fshatra të Vitisë dhe në 5 fshatra të Artanës. Ndërsa, guri me mbishkrimin më të vjetër gjendet në fshatin Miresh të Gjilanit, i cili i takon vitit 1715”, ka thënë Haziri.

Në emër të autorëve ka folur dr. Selim Selimi, i cili ka shprehur falënderime për të gjithë ata që kontribuan në këtë libër, përkatësisht për Fakultetin e Studimeve Islame, ish-kryetarin e Komunës, Lutfi Haziri, për ndarjen e mjeteve për këtë libër, sikurse edhe kryetarin e Komunës, Alban Hyseni për organizimin e kësaj ngjarje.

Në këtë promovim është paraqitur me fjalë rasti edhe redaktori përgjegjës i librit, prof. dr. Fahrush Rexhepi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat