Si ndikojnë miqtë në shëndetin tuaj - Bota Sot
Si ndikojnë miqtë në shëndetin tuaj

Life style

Si ndikojnë miqtë në shëndetin tuaj

Më: 25 qershor 2020 Në ora: 23:21
Foto ilustrim

Sipas studiuesve të Universitetit të Karolinës së Veriut në Chapel Hill, qarqet e tua sociale janë po aq të rëndësishme për shëndetin tuaj sa dieta dhe stërvitja.

Studiuesit vlerësuan të dhënat nga katër sondazhet e popullsisë amerikane nga adoleshenca në pleqëri që përfshin tre dimensione të marrëdhënieve shoqërore: integrimin shoqëror, mbështetjen sociale dhe tendosjen sociale.

Më pas ata krahasuan marrëdhëniet shoqërore me presionin e gjakut, perimetrin e belit, indeksin e masës trupore dhe inflamacionin sistematik. Katër shenjat kryesore për rrezikun e vdekshmërisë.

Rezultatet e ekipit, të botuara në Procedime të Akademisë Kombëtare të Shkencave, jo vetëm që mbështesin kërkimet e kaluara që lidhin drejtpërdrejt qarqet sociale me jetën më të gjatë në pleqëri, ato gjithashtu tregojnë një ndikim të shëndetshëm gjatë moshës së rritur dhe të mesme.

Për shembull, studimi tregon se izolimi social në moshën madhore të rritur rrit rrezikun e inflamacionit po aq sa joaktiviteti fizik, shkruan alternative medicine. Në moshën e vjetër, studiuesit thonë se izolimi social është më i dëmshëm sesa diabeti në kontrollin e hipertensionit.

Në moshën e rritur, forca e lidhjeve shoqërore, jo madhësia e rrjetit social, ishte një faktor më i madh për shëndetin. Përkundër të moshuarve më të vjetër, cilësia e marrëdhënieve shoqërore ka rëndësi mbi sasinë, shpjegon profesori i sociologjisë Kathleen Mullan Harris. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat