Receta ideale për të humbur peshë shpejt dhe pa shumë mundim - Bota Sot
Receta ideale për të humbur peshë shpejt dhe pa shumë mundim

Life style

Receta ideale për të humbur peshë shpejt dhe pa shumë mundim

Më: 27 qershor 2020 Në ora: 14:35
Foto ilustrim

Kafeja është rutina e mëngjesit, e drekës, e darkë, rutina e pakohë pothuajse për të gjithë. Por përveç se një kafe e mirë me miq të mirë të ndihmon të nisësh mbarë ditën, ajo ju ndihmon edhe të shkrini kilogramët e tepërt. Nëse shtoni disa përbërës në kafe, të cilët do t’i rendisim më poshtë, do t’ju ndihmojnë të përshpejtoni metabolizmin, të digjni më shumë kalori dhe të digjni yndyrën në trup më shpejt.

Këta përbërës janë: kanella, vaji i kokosit dhe mjalti. Ju gjithashtu mund t’i shtoni edhe në kakao.

Kanella: është e njohur për vetitë e saj medicinale. Ajo është e pasur me antioksidantë dhe ka veti anti-inflamatore që ndihmojnë në luftën kundër inflamacioneve dhe infeksioneve në trup. Ajo zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak, ju bën të ndiheni të ngopur dhe përshpejton procesin e rënies në peshë. Kanella përshpejton metabolizmin dhe e kthen sheqerin në energji duke bërë që të ruhen sa më pak acide yndyrore në trup. Shtoni një lugë çaji kanellë në kafen tuaj të përditshme.

Vaji i kokosit: është yndyrë, por është yndyrë e shëndetshme! Ndërsa shumica e yndyrnave përmbajnë një zinxhir të gjatë acidesh yndyrore, vaji i kokosit përbëhet nga zinxhirë të mesëm yndyror që nxisin metabolizmin në mënyra të ndryshme. Ai përmirëson shëndetin e mëlçisë, përmirëson traktin tretës dhe nxit metabolizmin. Shtoni një lugë çaji të vajit të kokosit në kafe.

Mjalti: për të ëmbëlsuar kafen mos përdorni sheqer, por përdorni mjaltë. Mjalti ka veti të shumta medicinale kurative. Ai do t’ju ndihmojë të bini në peshë shpejt. Për rezultate më të mira mund të përzieni të gjithë elementët së bashku mjaltin me kanellë dhe vaj kokosi dhe të hidhni një lugë çaji në kafe.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat