Qeveria e Maqedonisë: Janë siguruar 2/3 e shumicës në Kuvend - Bota Sot
Qeveria e Maqedonisë: Janë siguruar 2/3 e shumicës në Kuvend

Maqedonia

Qeveria e Maqedonisë: Janë siguruar 2/3 e shumicës në Kuvend

Më: 11 janar 2019 Në ora: 17:25
Ilustrim

Qeveria e Maqedonisë pas zyrtarizimit të marrëveshjes me Bilall Kasamin, ka lëshuar njoftim të përbashkët edhe me tetë deputetët e pavarur që u përjashtuan nga OBRM-PDUKM.

Nga qeveria thonë se në mënyrë të përbashkët kanë arritur të arrijnë marrëveshje për përfundimin e ndryshimeve kushtetuese dhe ligjit kushtetues, me çka kanë arritur të sigurojnë 2/3 e votave në Kuvend.

“Kemi marrë mbështetje maksimale për tekstet më të mira të mundshme për amendamentet dhe ligjin kushtetues për zbatimin e marrëveshjes së Prespës, me çka edhe një herë është konfirmuar identiteti maqedonas”, thuhet në njoftimin e qeverisë.

Ata në fund shtojnë se “edhe një herë konfirmojmë se shtetësia është maqedonase/qytetar i Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...