Maqedonia dhe Bullgaria nënshkruajnë plan për bashkëpunim në fushën e shëndetësisë - Bota Sot
Maqedonia dhe Bullgaria nënshkruajnë plan për bashkëpunim në fushën e shëndetësisë

Maqedonia

Maqedonia dhe Bullgaria nënshkruajnë plan për bashkëpunim në fushën e shëndetësisë

Më: 22 janar 2019 Në ora: 17:09
Ilustrim

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot ka nënshkruar plan për bashkëpunim në fushën e shëndetësisë për periudhën prej vitit 2019 deri 2021 me ministrin e Shëndetësisë të Bullgarisë, Kirill Ananiev.

Siç njoftojnë nga Ministria e Shëndetësisë, plani për bashkëpunim është nënshkruar me qëllim thellimin dhe nxitjen e bashkëpunimit në fushën e shëndetësisë dhe shkencat mjekësore mbi bazë të barazisë, reciprocitetit dhe interesit të përbashkët.

Ministri bullgar i Shëndetësisë Kiril Ananiev, deklaroi se me këtë plan thellohet bashkëpunimi mes Maqedonisë dhe Bullgarisë dhe se kjo marrëveshje paraqet mundësi për përparimin e Maqedonisë në procesin e eurointegrimeve.

Plani për bashkëpunim i nënshkruar nga dy ministrat hyn në fuqi sot, ndërsa nga Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë thonë se do të vazhdojnë edhe më tej me bashkëpunimin me Bullgarinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...