Cipras dhe Zaev kandidatë për Çmimin Nobel të Paqes - Bota Sot
Cipras dhe Zaev kandidatë për Çmimin Nobel të Paqes

Maqedonia

Cipras dhe Zaev kandidatë për Çmimin Nobel të Paqes

Më: 26 janar 2019 Në ora: 15:09
Zoran Zaev, Aleksis Cipras

Kryeministri grek, Aleksis Cipras dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev u nominuan për Çmimin Nobel të Paqes 2019.

Liderët e grupit socialist dhe demokrat (S & D) në Parlamentin Europian, grupi i kryesuar nga Udo Bullmann i të Gjerlbërve /Aleanca e Lirë Europiane (EFA) Ska Keller dhe e majta e bashkuar europiane-E majta e gjelbërt nordike (GUE / NGL) Gabbi Zimmer shprehën mbështetjen e tyre pro kësaj kandidature.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia e lajmeve (ANA) referuar informacioneve ekskluzive.

Në një deklaratë të përbashkët të nënshkruar nga tre partitë theksohet se ”Marrëveshja e Prespës” mes Greqisë dhe Republikës ish-Jugosllave të Maqedonisë (FYROM) i jep fund një mosmarrëveshje të gjatë dhe sjell stabilitetit në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...