FON: Formohet Qendër rajonale e KE-së për studime evropiane - Bota Sot
FON: Formohet Qendër rajonale e KE-së për studime evropiane

Maqedonia

FON: Formohet Qendër rajonale e KE-së për studime evropiane

Më: 13 mars 2019 Në ora: 18:15
Universiteti FON

Drejtori i përgjithshëm i Universitetit FON, Sefer Canoski dhe drejtori i Institutit Evropian “CIFE” të Nicës, Francë, Matias Vahter sot informuan se e fillojnë procesin e studimeve të përbashkëta, diplomave të dyfishta, kurseve afatshkurtra dhe afatgjate, si dhe shkollës verore dhe dimërore nga fusha e eurointegrimeve. Programi do të titullohet “We bring Europe”.

Nga FON njoftojnë se kryetari i Këshillit të Institutit CIFE është kryetari i mëparshëm i BE-së, Van Rompuj. Ky institucion ime renome është nën patronazhin e Komisionit Evropian e cila punon sipas programit Zhan Mone dhe më shumë se 50 vjet krijon kuadër për nevojat e institucioneve evropiane. Presidenti i tanishëm i BE-së, Zhan Klod Junker është president nderi në këtë Institut.

“Me vendimin e CIFE-së që ta bëjë Shkupin dhe FON-in qendër rajonale për këtë lloj të studimeve, përparësi do të kenë studentët dhe profesionistët e rinj, mirëpo dhe vet shteti që do të bëhet qendër universitare e strategëve më të mirë, diplomatëve dhe lobistëve. Studimet e përbashkëta pasuniversitare janë të planifikuara të fillojnë në nëntor”, theksojnë në FON. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...