Greqi, diskutohet bashkëpunimi strategjik me Maqedoninë e Veriut - Bota Sot
Greqi, diskutohet bashkëpunimi strategjik me Maqedoninë e Veriut

Maqedonia

Greqi, diskutohet bashkëpunimi strategjik me Maqedoninë e Veriut

Më: 18 mars 2019 Në ora: 23:32
Ilustrim

Nën kryesim të ministres alternative të Punëve të Jashtme të Greqisë, Sia Anagnostopulu, ndërsa në prani të sekretarëve të përgjithshëm dhe drejtorëve të përgjithshëm të ministrive greke, në MPJ-në greke sot është mbajtur takimi i parë i Komitetit special ministror për zbatimin e bashkëpunimit strategjik midis Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Jemi këtu t’i koordinojmë të gjitha sinergjitë për, në dobi të të dyja palëve, të tregohet më e rëndësishmja, ndërsa cila është rëndësia e Marrëveshjes së Prespës. jemi këtu ta ofrojmë kornizën e nevojshme politike. Synojmë drejt kontributit tuaj për bashkëpunimet të shkojnë përpara sa është e mundur m shpejt”, ka thënë ministrja alternative e Punëve të Jashtme, Anagnostopulos në fjalimin para anëtarëve të Komitetit special ministror”, kumtojnë nga MPJ-ja greke.

Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme të Greqisë, në takimet e ardhshme pritet të prezantohen propozime konkrete për sinergjitë në bujqësi, mbrojtje civile, energji, mjedis të jetesës, industri, arsim hulumtim dhe teknologji, shëndetësi, transport dhe bashkëpunim ndërkufitar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...