LSDM: Për dy vjet janë siguruar pesë ilaçe të reja për sëmundjet e rralla - Bota Sot
LSDM: Për dy vjet janë siguruar pesë ilaçe të reja për sëmundjet e rralla

Maqedonia

LSDM: Për dy vjet janë siguruar pesë ilaçe të reja për sëmundjet e rralla

Më: 17 shtator 2019 Në ora: 10:07
Ilustrim

Partia maqedonase në pushtet LSDM, përmes një kumtese për media thekson se me shfuqizimin e kuotave për ilaçe me receta është zgjidhur problemi i mungesave të ilaçeve.

Ata thonë se për dy vjet janë siguruar pesë ilaçe të reja, ndërsa shtojnë se buxheti për sëmundje të rralla është rritur, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Për krahasim, në vitin 2016 buxheti për këtë qëllim është 203 milionë denarë, ndërsa këtë vit është 380 milionë debarë, kurse me rebalancin e buxhett kemi siguruar 193 milionë denarë shtesë”, thonë nga LSDM.

Ata përfundojnë se këto janë vetëm disa nga masat për kujdes ndaj qytetarëve dhe pacientëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...