OBRM-PDUKM sot dorëzon raport kundër kryeparlamentarit Talat Xhaferi

Maqedonia

OBRM-PDUKM sot dorëzon raport kundër kryeparlamentarit Talat Xhaferi

Më: 18 maj 2022 Në ora: 14:12
Talat Xhaferi

Grupi parlamentar i OBRM-PDUKM-së, sot në Kuvend do të dorëzojë raport në Komisionin për Rregullore dhe Çështje të Imunitetit ndaj kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi për audio-incizimin ku dëgjohet duke bërtitur dhe fyer zyrtarët e Kuvendit.

Akuza është për shkak të shkeljes së Kodit të Etikës së deputetëve nga kryetari i Kuvendit dhe siç ka bërë të ditur tashmë OBRM-PDUKM, me raport do të dorëzojnë prova, por edhe dëshmitarë për siç thonë ata skandalin e kryeparlamentarit Xhaferi.

Sipas informacioneve nga grupi parlamentar, përveç audio-incizimit të Xhaferit duke iu drejtuar në mënyrë vulgare zyrtarëve parlamentar, në seancën komisionere do të thirren edhe tre-katër dëshmitarë të pranishëm në sallë në momentin e incidentit.

OBRM-PDUKM tashmë i ka bërë thirrje kryetarit të Komisionit, Panço Minov që të mbajë seancë për incidentin e Xhaferit, për të cilën ai është përgjigjur se Komisioni do të diskutojë vetëm nëse merr raport nga deputeti.

Varësisht nga vlerësimi i anëtarëve të Komisionit për Rregulloren dhe Çështjet e Imunitetit për peshën e kundërvajtjes, mund të ndërmirren masa si: vërejtje publike ose vendim për suspendim të deputetit në afat prej një muaji ose ndalim për të kryesuar trupat punues të Kuvendit në kohëzgjatje deri në një muaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat