RDM: Vetëm me revizionin e ndërtimeve ilegale do të kemi jetë më cilësore - Bota Sot
RDM: Vetëm me revizionin e ndërtimeve ilegale do të kemi jetë më cilësore

Maqedonia

E enjte, 18 tetor 2018

RDM: Vetëm me revizionin e ndërtimeve ilegale do të kemi jetë më cilësore

Më: 20 korrik 2018 Në ora: 16:20
Foto ilustrim

Nga partia Ripërtëritja Demokratike e Maqedonase (RDM) thanë në një deklaratë se nuk janë kundër ndërtimit, por kundër lakmisë së pafund të disa investitorëve dhe papërgjegjshmërisë së personave nga politika dhe administrata që imponojnë zgjerimin urban në dëm të shëndetit dhe cilësisë së jetës së qytetarëve.

“Vetëm me revizionin e DUP-ave të dëmshme do të ketë punë për ndërtimtarinë dhe jetesë më cilësore”, thonë nga RDM duke iu përgjigjur reagimeve të përfaqësuesve të biznesit të cilët pohojnë se industria e ndërtimit do të bie për shkak të moratoriumit të DUP-ave të caktuara.

Nga RDM shtojnë se çdo DUP mund të bëhet i denjë dhe i qëndrueshëm, me një dimension më të vogël dhe një kuarci ndërtesash, me më shumë hapësirë, ndërsa me më shumë hapësirë të gjelbër në mes tyre.

RDM si një parti e gjelbër për vite ka mbrojtur planifikimin hapësinor dhe urban të njeriut, duke ulur shkallën e krijimit në tokë, me hapësirë ndërmjet objekteve të mbushura me gjelbërim dhe me të gjitha përmbajtjet e infrastrukturës të nevojshme për jetesë cilësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test