Zaev: Nëse opozita e pengon të ardhmen e vendit, do të shkojmë në zgjedhje - Bota Sot
Zaev: Nëse opozita e pengon të ardhmen e vendit, do të shkojmë në zgjedhje

Maqedonia

Zaev: Nëse opozita e pengon të ardhmen e vendit, do të shkojmë në zgjedhje

Më: 5 tetor 2018 Në ora: 14:56
Zoran Zaev

Nuk duam zgjedhje, por nëse opozita përpiqet të parandalojë të ardhmen e vendit drejt BE-së dhe NATO-s për shkak të marrëdhënieve personale llogaritëse, atëherë ne do të detyrohemi të shkojmë në zgjedhje, tha kryeministri Zoran Zaev, në intervistën e parë të dhënë pas referendumit për “BHTV1”.

Zaev tha se do të bënte gjithçka për të siguruar shumicën e nevojshme në Kuvend për ndryshime kushtetuese, por nëse opozita përpiqet të parandalojë të ardhmen e Maqedonisë për shkak të interesave personale, atëherë do të duhet të shkojë në zgjedhje. Ai është i bindur se nëse ai shkon në votime, ai do të marrë shumicën e dy të tretave sepse, siç thotë ai, mbi 80 për qind e qytetarëve janë për të ardhmen evropiane të vendit.

“Unë në thelb besoj se opozita është për BE. Ata nuk janë kundër. Por këto llogaritje të zbrazëta politike të bëra nga qarqet politike janë arsyeja për këtë. Edhe lideri i opozitës, i cila bojkotoi nëse ju pyesni nëse është për BE dhe NATO, ai do të thotë “po” dhe unë në të vërtetë besoj se kjo është e vërtetë, por ai dëshiron të kthehet në pushtet, ndërsa ku përpiqet të vi në pushtet, ai po kërcënon të ardhmen e vendit tonë”, tha Zaev, duke shtuar se në qoftë se Maqedonia po lëviz drejt integrimeve euroatlantike atëherë do të rritet dhe BPV do të rriten investimet dhe eksportet, do të ulet papunësia dhe të ofrohet perspektiva për të rinjtë që të qëndrojnë ne vend.

Zaev gjithashtu tha se përgjegjësia është tek të gjithë për shkak se bëhet fjalë për çështje mbi atë, mbi liderin e opozitës, dhe mbipartiake.

Në pyetjen se si e komenton daljen e në referendum ku shumica janë shqiptar, Zaev tha se përqindja e daljes ka qenë e njëjtë si tek maqedonasit, shqiptarët, turqit dhe boshnjakët, sepse ka pasur shumë emigrim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...