Zaev: Ky është fillimi, na pret edhe shumë punë - Bota Sot
Zaev: Ky është fillimi, na pret edhe shumë punë

Maqedonia

Zaev: Ky është fillimi, na pret edhe shumë punë

Më: 20 tetor 2018 Në ora: 00:02
Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev

Me 80 vota ‘pro’, Kuvendi i Maqedonisë miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese, që i hap rrugën ndryshimit të emrit nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut duke hapur kështu rrugën e Maqedonisë drejt integrimit euroatlantik.

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, e falënderoi secilin deputet që e bëri të mundur një gjë të tillë.

“Ky është moment historik, i falënderohemi çdo deputeti që mori guximin dhe tejkaloi interesat partiake, për të zgjedhur të ardhmen e vendit. Unë si kryeministër do të mbajë llogari për sigurinë tuaj dhe të familjeve të juaja”.

Zaev menjëherë pas votimit duke u prononcuar për media tha se Maqedoninë e pret akoma shumë punë përpara.

“Udhëtimi jonë drejt BE-së dhe NATO-s sapo ka filluar, na pret shumë punë që këtë rrugë ta bëjmë më të shkurtër. Na pret miratimi i amendamenteve. Duhet të fokusohemi në realizimin e reformave”.

“Duhet ta vazhdojmë këtë që e filluam sot dhe kthim pas nuk ka. Jam i bindur që bashkë Maqedoninë do ta shpiejmë drejt një të ardhme më të mirë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...