Ylli i Bollywood paguan kreditë e fermerëve me vlerë 500.000 dollarë - Bota Sot
Ylli i Bollywood paguan kreditë e fermerëve me vlerë 500.000 dollarë

Mediale Vip

Ylli i Bollywood paguan kreditë e fermerëve me vlerë 500.000 dollarë

Më: 20 nëntor 2018 Në ora: 15:04
Amitabh Bachchan

Ylli i Bollywood, Amitabh Bachchan ka paguar kreditë e fermerëve në Indi me vlerë më shumë se 500.000 dollarë.

Ai shkroi në blogun e tij të martën se kishte marrë nën kujdesin e tij 1.398 fermerë duke u paguar borxhet.

Të gjithë fermerët janë nga shteti verior i Uttar Pradesh, ku Bachchan ka lindur.

Dhjetra fermerë indianë 'luftojnë' me borxhet që kanë.

Për dekada me radhë, industria bujqësore është dëmtuar nga thatësira, shterimi i ujit, rënia e prodhimeve dhe mungesa e pajisjeve moderne.

Vetëvrasjet e fermerëve kanë qenë të lidhura me pamundësinë e tyre për të paguar borxhet. Të paktën 300.000 fermerë kanë vrarë veten që nga viti 1995, raporton BBC

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...