Vaji i peshkut mund t’iu mbrojë nga çrregullimet mendore - Bota Sot
Vaji i peshkut mund t’iu mbrojë nga çrregullimet mendore

Mjekësi alternative

Vaji i peshkut mund t’iu mbrojë nga çrregullimet mendore

Më: 28 korrik 2019 Në ora: 18:49
Foto ilustrim

Truri juaj është i përbërë nga gati 60% yndyrë, dhe shumë nga ky yndyrë është acidi yndyror omega-3. Prandaj, omega-3 janë thelbësore për funksionin normal të trurit.

Në fakt, disa studime thonë se njerëzit me çrregullime të caktuara mendore kanë nivele më të ulëta të gjakut të omega-3.

Është interesante se hulumtimi që shtojcat e vajit të peshkut mund të parandalojnë fillimin ose mund të përmirësojnë simptomat e disa çrregullimeve mendore. Për shembull, ajo mund të zvogëlojë shanset e çrregullimeve psikotike në ata që janë në rrezik të kësaj sëmundje.

Perveç kësaj, plotësimi me vaj peshku në doza të larta mund të zvogëlojë disa simptome si të skizofrenisë ashtu edhe të çrregullimeve bipolare.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat