Çaj që ju ndihmon për probleme me diabetin tretjen dhe jo vetëm - Bota Sot
Çaj që ju ndihmon për probleme me diabetin tretjen dhe jo vetëm

Mjekësi alternative

Çaj që ju ndihmon për probleme me diabetin tretjen dhe jo vetëm

Më: 25 janar 2020 Në ora: 07:16
Ilustrim

Kamomili nuk është vetëm një qetësues, por ka edhe funksione të tjera. Kjo është arsyeja pse një çaj i mirë bimor si kamomili është ideal çdo ditë.

Jemi mësuar të pimë kamomil, shpesh përpara se të flemë, sepse mendojmë se shërben vetëm si ilaç për ankthin dhe stresin, për t’u çlodhur. Në realitet, një çaj bimor nga kamomili ndihmon në zgjidhjen e problemeve të tjera.

Si bimë, kamomili është përdorur për disa shekuj, sepse përfitimet e tij qetësuese dhe relaksuese janë të njohura. Po sikur të thoshim se lufton edhe problemet me tretjen dhe probleme të tjera?

Le të shohim pse një çaj i mirë bimor kamomili është i mirë.

Trajton diabetin: kamomili përdoret për të kontrolluar sëmundje të caktuara metabolike, duke filluar nga diabeti. Pirja e tij çdo ditë në fakt rregullon indeksin e glicemisë, në praktikë sasinë e sheqernave të pranishme në gjak.

Ajo rrit mbrojtjen: një çaj bimor nga kamomili i ngrohtë dhe relaksues gjithashtu ka efekte të dobishme në organet e sistemit tretës dhe vepron në mënyrë efektive në sistemin imunitar. Kamomili në fakt zvogëlon inflamacionin e traktit tretës dhe forcon florën e zorrëve.

Shëndeti i lëkurës. Kamomili lufton infeksionet e mundshme dhe problemet e tjera të lëkurës që vijnë nga proceset inflamatore paraprakisht. Falë komponimeve fenolike dhe taninave që shërbejnë për të vonuar plakjen e qelizave dhe për të lehtësuar prodhimin e kolagjenit, thelbësor për shërimin e lëkurës.

Zbut dhimbjet menstruale: me vetitë qetësuese për tretje, por edhe ato anti-inflamatore dhe analgjezike, kamomili është i përsosur për zbutjen e dhimbjeve gjatë menstruacioneve.

Parandalon ankthin: këtu jemi në anën e sigurt, sepse kamomili ka veti qetësuese që parandalojnë ankthin.

Zhduk stresin: kamomili vepron në sistemin e tretjes por edhe në sistemin nervor. Një çaj bimor nga kamomili, falë vetive të tij minimale invazive qetësuese, ndihmon për të rifituar qetësinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat